Podczas poszukiwań nowej pracy uchodźcy najczęściej zwracają uwagę na atrakcyjne wynagrodzenie, bliską lokalizację oraz czy stanowisko odpowiada ich kwalifikacjom.
61% uchodźców z Ukrainy nadal pozostaje bez pracy. Ankietowani zostali poproszeni o określenie kilku głównych powodów trudności w znalezieniu zatrudnienia. Wskazali na brak znajomości języka polskiego (54%), brak ofert odpowiadających ich specjalizacji i zgodnych z kompetencjami (38%), a także brak ofert uwzględniających pracę na niepełny etat (31%).
– Pracodawcy w Polsce są otwarci na zatrudnienie uchodźców z Ukrainy. Udogodnienia, jakie zostały wprowadzone po to, by takie osoby mogły łatwiej odnaleźć się w nowym miejscu, to głównie kursy języka polskiego oraz wsparcie w zaklimatyzowaniu się w Polsce, wiele firm oferuje także wsparcie materialne i pomoc w znalezieniu mieszkania. Warto jednak, by organizacje w większym stopniu otworzyły się na zatrudnienie pracowników w niepełnym wymiarze – mówi Joanna Nowińska.
Kto naprawdę chce pracowac na własne utrzymanie, ten podejmie pracę – wielu już pracuje. Jednak ci nie pracujący nie ukrywają swojej postawy roszczeniowej, a nasze Państwo / my/ dajemy im wszystko. Gdzie szacunek?