Fagot na ostatnim koncercie umuzykalniającym w RCK w tym roku [ZDJĘCIA]

Fagot na ostatnim koncercie umuzykalniającym w RCK w tym roku

Na koniec każdego z trzech koncertów miały miejsce kwiaty i podziękowania zarówno dla muzyków, jak i Franciszka Borysowicza.

Ostatnie koncerty umuzykalniające w tym roku kalendarzowym upłynęły najmłodszym melomanom na zgłębianiu tajników fagotu. To kolejny instrument dęty drewniany, jaki uczniowie raciborskich szkół klas I-III poznają w tym roku. Grę na tym instrumencie prezentował Dawid Smykowski – muzyk Filharmonii Śląskiej w Katowicach, członek trio stroikowego, w którym obok fagotu grają klarnet i flet. Na fortepianie akompaniowała mu Krystyna Jursza, studentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

- reklama -

Wybrzmiały następujące utwory: na fortepian „ Bułeczka z masłem” W.A. Mozarta i G. Meunier „Jego wysokość lew”, natomiast na fagot: „Mały murzynek” C. Debussey’go, „Taniec słonia” D. Saint-Saëns’a, a także „Taniec wieszczki cukrowej” z baletu P. Czajkowskiego „Dziadek do orzechów” (z tańcem na scenie jednej z uczennic). Na wtorkowych koncertach powiało również ekranizacjami W. Disney’a w utworze „Some day my prince will come” z „Królewny Śnieżki”, podczas którego miała miejsce improwizacja tańca na scenie: dzieci wcieli się w rolę Śnieżki i siedmiu krasnoludków. Zabrzmiał ponadto „Lat 20 miał mój dziad” C. Zellera z operetki „Ptasznik z Tyrolu”. Dawid Smykowski używał ludowego instrumentu tzw. „ptaszka na wodę” i udawał słowika, co wzbudziło zachwyt naszej młodej publiczności. Ponadto na zadawane pytania przez prowadzącego koncerty Franciszka Borysowicza oraz przez dzieci odpowiadał, grając na stroiku.

Na koniec każdego z trzech koncertów miały miejsce kwiaty i podziękowania zarówno dla muzyków, jak i pana Franciszka. To stały element koncertów umuzykalniających i niezbędny dla właściwej edukacji muzycznej: odpowiedni strój, brawa, umiejętność słuchania na koncercie i uśmiech oraz kwiaty na koniec jako podziękowanie dla występujących.

Koncerty umuzykalniające odbywają się raz w miesiącu w Raciborskim Centrum Kultury dzięki wsparciu finansowemu UM Racibórz.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj