100 wierszy z wolnej Ukrainy, powieść laureata Nagrody Nobla, opowieści świąteczne czy inna opowieść wigilijna – w bibliotece pojawiły się nowe książki.
Raciborska biblioteka zachęca do wypożyczania nowości książkowych. – Jak najbardziej lubicie spędzać grudniowe wieczory? Jeśli pod ciepłym kocem, przy świetle i blasku choinki z ciekawą książką, koniecznie zajrzyjcie do biblioteki i sprawdźcie książkowe nowości! Każdy znajdzie coś dla siebie, coś, co z pewnością umili długi wieczór – zaprasza.
Wszystkie nowości w zbiorach raciborskiej biblioteki znaleźć można na stronie www.biblrac.pl oraz w katalogu bibliotecznym: https://katalog.biblrac.pl/news.
100 wierszy z wolnej Ukrainy – praca zbiorowa
Kolejna z serii „stu wierszy” antologia Biura Literackiego tym razem gromadzi utwory poetek i poetów z Ukrainy przełożone i wybrane przez Bohdana Zadurę. Podobnie jak w poprzednim zbiorze poezji ukraińskiej stworzonym przez tłumacza („Wiersze zawsze są wolne” z 2004 roku), także i teraz najważniejszym słowem jest „wolność”. Tym razem słowo to wybrzmiewa jeszcze silniej i tragiczniej, zwłaszcza że ostateczny kształt antologia uzyskała już po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Czytając ułożone w dramatyczną opowieść wiersze 39 autorek i autorów, czujemy, że walka o wolność tkwi u źródeł każdej, nie tylko ukraińskiej poezji. W książce prócz wojny znajdziemy jednak sporo podróży, marzeń, miłości (nie tylko do ojczyzny), codzienności i historii, zachwytu i goryczy, wielkiego serio i poczucia humoru. I jaskółek, jak w wierszu Żadana, które trzeba policzyć i żadnej nie można zapomnieć, bo prawdziwa poezja zawsze opiera się na dokładności.
Czarci Ogród – Magda Skubisz (drugi tom SAGI RODU TYSZKOWSKICH, zapoczątkowanej Aptekarką)
Wskutek niecnej intrygi pewnej szlachcianki Katja wymyka się Antoniemu z rąk. Rozdarty bólem beznadziejnego uczucia do dziewki z ludu, miotający się od miłości do nienawiści i od pogardy do uwielbienia, udręczony Tyszkowski robi to, co umie najlepiej: bezlitośnie dręczy innych. Wartkie koleje niemożliwego związku tych dwojga wzbogaca genialne tło obyczajowe: modne hobby szlachcica-kretyna z sąsiedniego dworu, przerażające praktyki kobiece i kidnaping w dziewiętnastowiecznym wydaniu.
Opowiedziany z perspektywy Tyszkowskiego Czarci ogród pozwala wejść w skórę wyniosłego szlachcica, co jest bezsprzecznie paskudnym doznaniem, i wraz z nim udać się w brawurową podróż po meandrach dziewiętnastego wieku, co jest z całą pewnością doznaniem niezapomnianym.
Powróceni – Abdulrazak Gurnah
Powieść laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wielopokoleniowa saga o stracie, miłości i niepamięci osadzona w Afryce Wschodniej, na początku XX wieku.
Ilyas jako dziecko uciekł z domu, a następnie został porwany przez żołnierza z Schutztruppe i stracił kontakt z bliskimi. Po latach wraca, ale rodzice już dawno nie żyją – udaje mu się jedynie odnaleźć siostrę. Afiya, wychowywana przez przybranych krewnych, doświadczyła przemocy i nie sądziła, że kiedykolwiek będzie zdolna do miłości. Khalifa tylko pozornie miał wpływ na swój los: zarówno praca, jak i żona zostały dla niego wybrane. Hamza, oddany w zastaw za długi, trafił do oddziału askarysów, ale ocalał z wojny, która naznaczyła go na zawsze. Teraz wraca i próbuje ułożyć sobie życie.
Gurnah splata losy tej czwórki w porywającą opowieść o młodych ludziach, o ich codzienności, pragnieniach, ale także trudnych wyborach moralnych, których dokonują. Chociaż są ofiarami przemocy, bywają też jej sprawcami, gdyż ich życie toczy się w cieniu wielkiej historii i nadciągającej wojny.
Wymyślić miłość na nowo. Jak patriarchat sabotuje relacje między mężczyznami a kobietami – Mona Chollet
Nowa książka szwajcarsko-francuskiej autorki, której wspaniałe, erudycyjne eseje stały się już europejskim fenomenem. Mona Chollet bierze na warsztat obiegowe i utrwalone w kulturze wyobrażenia na temat związków heteroseksualnych. Pokazuje pułapki, w jakie wpędza nas patriarchalny model społeczeństwa. Miłość funkcjonuje w nim z jednej strony jako coś delikatnego i ulotnego, z drugiej – dramatycznego i rozdzierającego serce.
Autorka zastanawia się nad tym, dlaczego tak niewiele uwagi poświęca się zwykłej codziennej miłości i dlaczego dominujące wyobrażenia miłości romantycznej opierają się na erotyzowaniu kobiecej niższości. Pisze o mechanizmach przemocy w związkach małżeńskich – nie jako anomalii, ale konsekwencji norm narzuconych przez patriarchat. Wreszcie – szuka sposobu na to, jak kobiety mogą odbudować obraz samych siebie, gdy całe życie są karmione obrazem męskiej dominacji.
Mistrzowie opowieści. Święta, święta… – praca zbiorowa
Święta to czas, kiedy dobre rzeczy zdarzają się częściej. Ludzie stają się życzliwsi, a świat trwa w oczekiwaniu na przemianę. Czy i tym razem zdarzy się świąteczny cud?
Zbiór opowieści z najróżniejszych zakątków świata łączy ten sam motyw, ale realizacje są zaskakująco nieoczywiste – niektóre pełne nostalgii, przekornych puent, inne prosto spod ciemnej gwiazdki. Srogie, śnieżne zimy mieszają się tutaj ze świętami spędzanymi w gorętszym klimacie. Jest też miejsce na nieoczekiwane prezenty, rozbłyskujące tu i ówdzie światełka i wzruszenie, które niespodziewanie ściska za gardło. Małe świąteczne cuda przeplatają się z chwilami, które na zawsze zapadają w pamięć. Bo do odkrycia magii świąt nie zawsze potrzeba mnóstwa prezentów. Czasem wystarczy samotny spacer.
Opowiadania pozwalają odkryć klasyków literatury na nowo – od Hansa Christiana Andersena i Antoniego Czechowa, przez Elizabeth Bowen i Dylana Thomasa, po Tove Jansson i Grace Paley. Choć autorzy posługują się różnymi językami, to łączy ich jedno – patrzą na świat oczami wiecznie zaciekawionego dziecka, pełnego zachwytu i zdziwienia, choć świat wokół zdaje się coraz bardziej szalony.
Sezon duchów. Osiem upiornych opowieści na długie zimowe noce – praca zbiorowa
Fascynująca antologia niezwykłych opowieści o duchach, upiorach i nawiedzonych domostwach.
Na długo przed tym, zanim Charles Dickens i Henry James spopularyzowali tradycję niesamowitych opowieści, mroczne zimowe wieczory były czasem, w którym ludzie spotykali się przy migotaniu świec i doświadczali odurzającego dreszczyku snutych w półmroku upiornych historii. Teraz ósemka popularnych i nagradzanych współczesnych autorów — wszyscy są mistrzami makabry — ożywia tę tradycję w nowej, urzekającej kolekcji oryginalnych, mrożących krew w żyłach opowiadań.
Hipnotyzujące historie zabiorą czytelnika z mroźnych mokradeł angielskiej wsi na pokryte śniegiem tereny nawiedzonej posiadłości, na tętniący życiem londyński jarmark bożonarodzeniowy, pobudzą wyobraźnię i staną się niezastąpionym towarzyszem w zimne, ciemne noce. Więc zgaś światło, zapal świeczkę i daj się uwieść upiornym urokiem minionych zim.
Cesarzowa Sisi – Gigi Griffis
Rok 1853. Bawarska księżniczka Helena przykładnie przygotowuje się do poślubienia cesarza Austrii Franciszka Józefa. W tym czasie jej młodsza siostra Elżbieta, nazywana Sisi, marzy o romantycznej miłości i spędza czas głównie jeżdżąc konno, spacerując po lasach lub rysując. Śliczna piętnastolatka chce wieść swobodne, radosne życie i szaleńczo się zakochać.
Kiedy młody cesarz spotyka obydwie młode kobiety, nie jest zainteresowany przeznaczoną mu Heleną, ale natychmiast zwraca uwagę na Sisi. Z dala od ciekawskich oczu i nieustających krytycznych ocen dworu, rodzi się między nimi więź, której nie potrafią się oprzeć. Franciszek Józef sprzeciwia się matce, arcyksiężnej austriackiej Zofii, i oświadcza, że albo poślubi Sisi, albo w ogóle się nie ożeni.
Inna opowieść wigilijna – Elizabeth Ann Scarborough
Monica Banks, dyrektor naczelna międzynarodowej firmy komputerowej, to pracoholiczka, w której życiu nie ma miejsca na dom, rodzinę czy miłość. Nieczuła i sarkastyczna, w Wigilię odmawia swoim pracownikom urlopu. Tego samego wieczoru w swoim biurowym komputerze odkrywa ducha. Duch to nie kto inny, jak Ebenezer Scrooge. Tak, ten sam.
Przebudzony przez pewną bystrą dziewczynkę o imieniu Tina, Scrooge jest gotów i pełen chęci, by odegrać rolę ducha Bożego Narodzenia. Odkrywa, że świat bardzo się zmienił od jego czasów, i chociaż wie, że duch miłości, hojności i przebaczenia jest wieczny, będzie potrzebował więcej niż odrobiny wsparcia technicznego, by przekonać Monicę do przemiany, jeszcze zanim nadejdzie świt.
[Opisy książek pochodzą od wydawców]
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/