Fajerwerki w sylwestra – jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

sylwester
Fot. freepik.com

Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie domowe czworonogi. Warto więc mieć na uwadze małych towarzyszy i zadbać o to, by nie byli narażeni na dokuczliwe odgłosy wystrzałów.

Zbliża się noc, podczas której odpalanych jest więcej fajerwerków niż przez cały rok. Używanie środków pirotechnicznych bardzo często wiąże się jednak z ogromną liczbą poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

- reklama -

Policja przypomina, by w trakcie korzystania z petard i tego typu asortymentu zachować szczególną ostrożność i rozsądek. Są one materiałami wybuchowymi, które mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Fajerwerków należy używać tylko w takim miejscu, w którym nie spowodują one zagrożenia dla innych oraz nie wywołają pożaru.

Należy upewnić się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. Kupując fajerwerki lub petardy, zwróćmy uwagę, czy posiadają one odpowiednie atesty (Certyfikat CE Conformité Européenne – oznaczenie umieszczone na wyrobie jest deklaracją producenta, że oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw Unii Europejskiej. Nie kupujmy fajerwerków od przypadkowych osób. Sprawdźmy oznakowanie wyrobów pirotechnicznych, m.in.: nazwę produktu, klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcję obsługi w języku polskim (do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych, jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych).

Najpierw trzeba przeczytać instrukcję obsługi i postępować ściśle z nią, nie należy manipulować przy fajerwerkach. Od odpalonego fajerwerku oddalmy się co najmniej 10 m – wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważne uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki. Odpalając petardy, przewidujmy tor lotu i miejsce upadku. Materiałów pirotechnicznych używajmy tylko na dworze. Ładunki mogą odpalać tylko osoby dorosłe, które nie są pod wpływem alkoholu. Po nieudanej próbie nigdy nie zapalajmy ich po raz drugi i nie wrzucajmy ich do ognia.

– Pamiętajmy, że wypuszczanie fajerwerków z okien i balkonów stwarza duże prawdopodobieństwo, że mogą one wpaść do mieszkania sąsiadów oraz spowodować pożar i obrażenia wśród innych osób. Huk petard niepokoi zwierzęta – zadbajmy o to, aby one nie były narażone na odgłosy wybuchów. Nie odpalajmy fajerwerków w pobliżu samochodów, stacji paliw i zbiorników z płynami lub gazami łatwopalnymi. Używajmy fajerwerków tylko w takim miejscu, w którym nie spowodują one zagrożenia dla innych oraz nie wywołają pożaru. Pamiętajmy, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi grozi karą aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności – radzi policja.

Jeśli dojdzie do wypadku, należy służby ratownicze, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Warto dodać, że sprzedaż fajerwerków lub petard osobom niepełnoletnim jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Natomiast kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny lub karze nagany. W skrajanych przypadkach mogą zostać wyczerpane znamiona przestępstwa narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu albo sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, za co grozić może kilkuletnia kara pozbawienia wolności.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj