Recepta elektroniczna to coś, co z powodzeniem funkcjonuje w Polsce już od 2020 roku. W dzisiejszych czasach tradycyjnie recepty papierowe już raczej nie występują. Postęp technologiczny sprawił, że pacjenci dziś mogą liczyć na jeszcze wygodniejszą formę uzyskania pomocy medycznej – a mianowicie teleporady i recepty online. Warto wiedzieć, czym one tak naprawdę są.
Telekonsultacje dla każdego pacjenta
Pacjenci, którzy chcą jeszcze wygodniej i sprawniej kontaktować się ze specjalistami, powinni zapoznać się z długą listą zalet teleporad. To rozwiązanie, z którego skorzystać może każda osoba zainteresowana uzyskaniem pomocy medycznej. Teleporady szczególnie sprawdzają się w przypadku pacjentów:
- zamieszkałych na terenach z ograniczonym dostępem do usług medycznych,
- w podeszłym wieku,
- zbyt chorych na to, by odbyć tradycyjną wizytę u lekarza,
- obawiających się zarażenia w pełnej zarazków poczekalni,
- cierpiących na choroby zakaźne.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w większości przypadków lekarz wcale nie potrzebuje widzieć pacjenta osobiście, aby wystawić trafną diagnozę i e-receptę. Wizyta, która opiera się wyłącznie na rozmowie, może być przeprowadzona przez telefon bądź też internetowy komunikator. To bardzo wygodne rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a które powszechnie zaczęto wykorzystywać dopiero na początku pandemii. Pomimo tego że sytuacja epidemiologiczna jest już unormowana, pacjenci wciąż chętnie korzystają z możliwości teleporady.
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że pomimo wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, funkcjonowanie systemu zdrowia wciąż pozostawia wiele do życzenia. Na wizytę u specjalisty nierzadko trzeba czekać przez długie miesiące, a nawet lata. Telekonsultacje i wizyty internetowe pozwalają niejako oszukać ten system. Niezależnie od tego, jakiego lekarza w danym momencie potrzebuje pacjent, może liczyć na to, że konsultacja zdalna odbędzie się tego samego dnia. To od niego zależy także, w jakich godzinach będzie mieć miejsce – zdalna pomoc medyczna często funkcjonuje w czasie, kiedy tradycyjne przychodnie są już zamknięte, na przykład w późnych godzinach wieczornych.
Recepta online – kto może uzyskać pomoc?
Odpowiedzią na potrzeby współczesnych pacjentów są portale zajmujące się wystawianiem e-recept. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie są to miejsca, w których pacjent może otrzymać lek na zamówienie. Wręcz przeciwnie – miejsca te umożliwiają przeprowadzenie zdalnej konsultacji pomiędzy pacjentem a lekarzem. Tylko i wyłącznie specjalista decyduje o tym, czy wystawienie e-recepty na wskazany przez pacjenta lek będzie zasadne. Lekarz może odmówić wystawienia e-recepty, jeśli uzna, że pacjent powinien udać się na dodatkowe badania lub jeśli okaże się, że jego stan zdrowia nie wymaga zastosowania leku na receptę.
Recepta online (dostępna na platformach takich jak: https://e-recepta.net/) to rozwiązanie wręcz stworzone dla osób cierpiących na choroby przewlekłe. To pacjenci, którzy regularnie przyjmują leki, bez których nie mogą normalnie funkcjonować. Umawianie wizyty u lekarza za każdym razem, kiedy opakowanie zbliża się do końca, jest bardzo problematyczne. W takiej sytuacji bardzo pomocna może okazać się możliwość telekonsultacji. Lekarz, który dysponuje historią choroby pacjenta oraz zdaje sobie sprawę z tego, jakie lekarstwa ten przyjmuje na stałe, na odległość może wystawić dla niego e–receptę. W trakcie konsultacji lekarz może także zalecić zmianę dawkowania bądź też przejście na inny lek.
Ze zdalnej konsultacji oraz recepty online mogą skorzystać także osoby leczące się u psychologów lub psychiatrów. Przecież to właśnie u lekarzy tego typu leczenie odbywa się głównie za pośrednictwem rozmów – a te równie dobrze można przeprowadzić nie tylko twarzą w twarz, ale także przez telefon czy komunikator internetowy. Zdalne konsultacje pozwalają nie tylko zaoszczędzić dużą ilość wolnego czasu, ale także bardziej otworzyć się pacjentowi niż podczas rozmowy w cztery oczy.
Nie ma co ukrywać, że świat współczesny rozwija się na skutek postępu technologicznego, który widać w każdej dziedzinie życia – także i w medycynie. Wprowadzone rozwiązania, takie jak recepty online, wpływają na polepszenie codziennego funkcjonowania pacjentów i cieszę się ogromną popularnością, zarówno wśród samych pacjentów, jak i lekarzy oraz farmaceutów.
Czym tak naprawdę jest recepta online i czy jest ona bezpieczna?
Recepta online to wystawiona w formie elektronicznej recepta, która zazwyczaj występuje pod postacią czterocyfrowego kodu PIN bądź kodu kreskowego na papierowym wydruku. Lekarz wystawia ją na odległość – najczęściej przez internet bądź też telefon.
Pacjenci absolutnie nie muszą obawiać się o kwestie legalności recepty online – ta zgodna jest z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wystawienie recepty online zawsze musi być poprzedzone konsultacją z lekarzem. Nie można jej zamówić tak, jak każdego innego produktu online – konsultacja zwyczajnie musi się odbyć.
Żaden lekarz działający na portalu oferującym możliwość konsultacji zdalnej nie wystawi leku tylko dlatego, że pacjent zapewnia, że jest mu on potrzebny. Specjalista musi widzieć, że wystawienie e-recepty jest zwyczajnie uzasadnione. Jeśli lekarz uzna, że sam wypełniony przez pacjenta formularz nie dostarcza mu wystarczających informacji, może skierować go na dodatkowe badania bądź też zdecydować się na przeprowadzenie rozmowy telefonicznej, podczas której uzyska niezbędne dane.
Może się wydawać, że kwestie dotyczące recept online, są dość skomplikowane, jednak po skorzystaniu z tej usługi każdy pacjent na pewno stwierdzi, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które wiele ułatwia. Pomimo tego że wprowadzone zmiany dla wielu osób początkowo wiązały się z szokiem i niedowierzaniem, dziś niemal każdy docenia wygodę, jaką zapewniają zdalne konsultacje oraz recepty online. Pozostaje czekać, aby dowiedzieć się, jakie udogodnienia jeszcze szykuje w przyszłości medycyna.
[artykuł reklamowy]