Sławek Gruca gościem saloniku artystycznego „W punkt” [ZDJĘCIA]

Sławek Gruca gościem saloniku artystycznego „W punkt”

Artysta opowiadał o autorskiej technice pasteli olejnych, jaką stosuje w swoich pracach. Padały pytania o główne motywy obrazów Sławka Grucy.

Pierwszym gościem w nowym roku w saloniku artystycznym Raciborskiego Centrum Kultury z cyklu „W punkt” był artysta malarz Sławek Gruca. Hol pierwszego piętra w miniony czwartek, 12 stycznia, przeobraził się w galerię sztuki, w której prezentowały się obrazy gościa. Większość specjalnie zostało przygotowanych na to spotkanie. Hol RCK, choć dość pojemny, pękał w szwach, a dostawianiu krzesełek dla ciągle nadchodzących gości nie było końca.

- reklama -

Choć Sławek Gruca mieszka w Częstochowie, to z Raciborzem współpracuje od kilku lat, tworząc plakaty dla wyjątkowych projektów realizowanych przez Raciborskie Centrum Kultury, takich jak ostatni Festiwal Teatralny OFF-ka czy projekt polsko-czeski „Kolory życia: Zaklęci w filmie”. Spotkanie prowadziła Anna Kokolus, wicedyrektor RCK, która współpracuje z artystą od prawie dekady. Przypomniała, że pierwszą wystawę prac Sławka Grucy RCK zorganizowało w 2018 r. w ówczesnym RCI.

Artysta opowiadał o autorskiej technice pasteli olejnych, jaką stosuje w swoich pracach. Podkreślił, że pastele są narzędziem ciągle wg niego niedocenionym, cały czas go inspirują i fascynują, ciągle odkrywa ich nowe możliwości. Padały pytania o główne motywy obrazów Sławka Grucy. Nie sposób nie zauważyć, że zarówno kobieta, jak i relacje damsko-męskie dominują w jego pracach. Radość, miłość przeplata się z tęsknotą, smutkiem, czasem ironią i sarkazmem.

– Jednym z częstych motywów jest motyw „maski”, którą można by porównać do Goffmanowskich masek, ról, jakie zakładamy na co dzień. Artysta zdradził, że jedna z jego prac, „Portret rodzinny”, stała się egzemplifikacją do pytania na maturze ustnej w 2018 roku pt. „Opowiedz o relacjach międzyludzkich na przykładzie obrazu Sławka Grucy”. Niektóre z prac artysty mają w sobie niepokój, dramaturgię, ale po dłuższym przebywaniu w towarzystwie danej pracy to pierwsze wrażenie ulatnia się i odkrywa ona przed oglądającym swoje drugie dno. Inny motyw ostatnio chętnie malowany przez Sławka to masquare de la muerte (nawiązanie do meksykańskiej tradycji święta zmarłych) – relacjonuje RCK.

Po części oficjalnej dodatkowe pytania padały w kuluarach. Zebrana publiczność chętnie oglądała i komentowała oglądane obrazy.

Po wernisażu, w piątkowy poranekm Sławek Gruca miał jeszcze spotkanie z uczniami z raciborskiego liceum plastycznego, którzy byli żywo zainteresowani zarówno artystyczną stroną powstawania dzieł, jak i tym, co się później z nimi dzieje: jak się je promuje, w jaki sposób zdobywa nabywców itp. Wystawę malarstwa Sławka Grucy będzie można oglądać w Raciborskim Centrum Kultury do ok. 12 lutego.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj