Polski rynek pracy zyskuje dzięki uchodźcom z Ukrainy

ukraina ukriancy
Fot. freepik.com

Między styczniem a wrześniem 2022 r. powstało 3,6 tys. spółek z kapitałem ukraińskim oraz 10,2 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych założonych przez obywateli Ukrainy.

Uchodźcy z Ukrainy, których w szczytowym momencie po wybuchu wojny było w Polsce prawie 1,5 mln, pomogli wypełnić lukę na rynku pracy. Wzrosła też liczba ukraińskich firm w Polsce, a współpraca między polskimi i ukraińskimi firmami się zintensyfikowała. – Rynek pracy dzięki migrantom zyskuje. Przedsiębiorcy zgłaszali niedobory pracowników właściwie przez cały rok 2022 i te niedobory lekko się poprawiły pod wpływem fali migracji, choć oczywiście nie w każdej branży – komentuje Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

- reklama -

Z badań PIE wynika, że ukraińskie firmy współpracują z polskimi firmami. Często firma ukraińska jest podwykonawcą polskiej firmy albo w jednoosobowych działalnościach księgowość prowadzona jest przez polską firmę. Ukraińskie firmy, lokując się w Polsce, zatrudniają pracowników, niekoniecznie tylko Ukraińców, ale też Polaków.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj