KSeF od przyszłego roku. Przed firmami dużo pracy

faktury dokumenty segregator
Fot. freepik.com

Polska jest w awangardzie krajów wprowadzających przepisy, ponieważ jednocześnie dotyczyć one będą dostaw towarów i świadczenia usług pomiędzy przedsiębiorcami, na rzecz organów publicznych, ale też konsumentów.

Za niecały rok, 1 stycznia 2024 r., obowiązkowe stanie się wystawianie faktur przez repozytorium Krajowej Administracji Skarbowej, czyli Krajowy System e-Faktur. Konsekwencją jego wprowadzenia będzie ściślejsza kontrola państwa nad ściągalnością podatków, ale też cyfryzacja firm, szybsze zwroty VAT-u i jednolity format faktur. Wymagać to jednak będzie od firm dużych nakładów pracy, czasu i finansów.

- reklama -

Jednym z celów KSeF jest dalsze ograniczenie luki vatowskiej. Możliwość wystawiania i otrzymywania e-faktur została wprowadzona jako nieobowiązkowe rozwiązanie 1 stycznia 2022 r. Przez cały miniony rok wystawiono za pośrednictwem tego systemu 25 mln faktur. Według szacunków Ministerstwa Finansów po wejściu w życie obowiązku korzystania z KSeF-u rocznie wystawianych będzie w ten sposób 2,5 mld rachunków. Firmy mają jeszcze 11 miesięcy na dostosowanie systemów i procedur.

przycisk-plusy

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj