Wśród zwycięskich projektów znalazły się: „Bierz książkę i yolo”, „Dotknij Ligi Mistrzów w Bibliotece” i „Wakacje w krainie baśni Andersena”.
W raciborskiej bibliotece rozstrzygnięto konkurs na inicjatywy oddolne w projekcie „Łączy nas biblioteka” w ramach programu „BLISKO” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem było wspieranie oddolnych inicjatyw kulturotwórczych i projektów edukacyjno-animacyjnych, które wzmocnią rolę biblioteki jako „trzeciego miejsca” – przestrzeni spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej, aktywności czytelniczej, odpoczynku i integracji społeczności Raciborza oraz przyczynią się do promocji czytelnictwa.
Wśród zwycięskich projektów znalazł się projekt pod nazwą „Bierz książkę i yolo”. Jest to projekt skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych, który zakłada przeprowadzenie kilku działań i akcji promujących bibliotekę, książki i czytelnictwo. Wśród planowanych działań jest przeprowadzenie literackiej gry miejskiej, nocy detektywów z pisarzem Krzysztofem Petkiem, warsztaty teatralne oraz konkurs „Być jak Szymborska”. Dodatkowo w projekcie pojawią się także akcje promujące czytelnictwo przeprowadzone przez młodzież: literacki flash-mob oraz literacki street art.
Kolejny projekt, który wygrał w konkursie, to „Dotknij Ligi Mistrzów w Bibliotece” skierowany do sportowców, ich rodziców, trenerów, wychowawców i wszystkich osób interesujących się sportem. Projekt zakłada organizację spotkań i warsztatów z naukowcami, sportowcami, menadżerami i dziennikarzami sportowymi. Efekt, który chce osiągnąć autor projektu, to zmiana postrzegania biblioteki z tradycyjnej książnicy na miejsce ciekawe, rozwijające i pośredniczące w osiąganiu życiowych sukcesów. W ramach tego projektu biblioteka ma stać się trzecim miejscem dla młodzieży i dorosłych zainteresowanym w różnym stopniu sportem.
Trzecim zwycięskim projektem – „Wakacje w krainie baśni Andersena” – jest inicjatywa nieformalnej grupy rodziców. Projekt skierowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami rozwojowymi. Uczestnicy 10 spotkań poznają wybrane baśnie Andersena oraz będą twórczo pracować podczas zajęć warsztatowych. Efektem końcowym spotkań będzie stworzenie małej formy teatralnej w oparciu o treść wybranej historii. Treść warsztatów opierać się będzie na teorii wychowania przez sztukę, bajkoterapii i muzykoterapii oraz integracji sensorycznej.
Więcej informacji na temat zwycięskich projektów dostępne jest na stronie internetowej https://tiny.pl/w2df9. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
oprac. /kp/