Kredyt gotówkowy – jak upewnić się, że będzie najtańszy z możliwych?

kredyt
Fot. freepik.com

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego wiąże się z określonymi kosztami, mogącymi, w dłuższej perspektywie czasu, znacznie obciążyć domowy budżet. Dlatego też osoby planujące wystosowanie wniosku o dodatkowe środki pieniężne powinny zadbać o to, aby cena wybranego produktu bankowego była jak najniższa. Jak to zrobić?

Ranking kredytów gotówkowych – pomocne narzędzie internetowe

Jednym z najbardziej przydatnych narzędzi internetowych przy wyborze kredytu gotówkowego, z którego należy skorzystać w pierwszej kolejności, jest rankingi. Pozwalają one, najczęściej bezpłatnie, na porównanie ofert różnych banków pod względem kosztów i warunków kredytowania bez wychodzenia z domu.

- reklama -

Są dostępne na wielu stronach internetowych, a jednym z najpopularniejszych jest ranking na Bankier SMART – darmowy i łatwy w użytkowaniu (dzięki możliwości wyboru wnioskowanej kwoty oraz preferowanego czasu spłaty). Ma też przejrzysty interfejs. Zawarte w nim informacje są aktualizowane na bieżąco, co pozwala potencjalnym kredytobiorcom dowiedzieć się o najświeższych ofertach oraz produktach bankowych, w tym o obowiązujących promocji.

Rankingi uwzględniają wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę, aby ponieść jak najmniejszy koszt zaciągnięcia kredytu:

 • wysokość oprocentowania,
 • prowizje;
 • ubezpieczenia;
 • okres kredytowania;
 • wysokość rat;
 • wymagania wobec zainteresowanego (dochód, wiek, stan zdrowotny).

Dzięki temu pozwalają one rozeznać się użytkownikowi w różnych propozycjach i zaoszczędzić czas, który trzeba byłoby przeznaczyć np. na umówienie wizyty w placówce stacjonarnej, a następnie na dyskusję z przedstawicielami wybranej instytucji finansowej.

Niestety, minusem rankingów kredytów gotówkowych jest to, że nie uwzględniają indywidualnej sytuacji kredytobiorcy, np. jego realnej zdolności do regularnego opłacania rat nawet w najbardziej kryzysowych, pod względem sytuacji ekonomicznej, miesiącach.

Porównywarka kredytów gotówkowych – pozwala sprawdzić wysokość rat

Porównywarka kredytów gotówkowych, podobnie jak ranking, to narzędzie umożliwiające zestawienie ze sobą produktów bankowych różnych instytucji finansowych w celu znalezienia najkorzystniejszej opcji. Jest bardziej rozbudowana i nie wymaga od użytkowników uiszczenia opłaty za skorzystanie.

Po wpisaniu przez potencjalnego kredytobiorcę szczegółowych danych wyświetla ona dostępne oferty, a następnie porównuje je między sobą, aby ukazać tę, która będzie najbardziej odpowiednia. Jej ważnym elementem jest to, że ukazuje nie tylko oferty tradycyjnych banków, ale również instytucji finansowych, takich jak firmy pożyczkowe czy inne tego typu platformy. Oznacza to, że zainteresowany zdobywa więcej opcji do rozważenia, a często nawet ciekawą alternatywę w przypadku, gdy spotyka się z odmowami podczas weryfikacji wniosku przez pracowników banku.

Negocjacje w wybranym banku – oferta kredytów może ulec zmianie na korzyść kredytobiorcy

Jednym ze sposobów uzyskania lepszych warunków kredytowych, o którym konsumenci często nie wiedzą, jest negocjacja umowy. Dyskusje na temat zawartości tego dokumentu mogą przynieść korzyści dla kredytobiorcy. Banki są zainteresowane przyciągnięciem potencjalnych zainteresowanych, dlatego często decydują się na zmianę swoich postulatów, aby zyskać m.in. pozytywne opinie i szansę na powrót danej osoby (po inny produkt bankowy lub w celu założenia rachunku).

W trakcie negocjacji należy przedstawić swoją sytuację finansową, wykazać się znajomością konkurencyjnych ofert innych instytucji finansowych, a następnie zapytać o możliwość obniżenia oprocentowania, zmiany wysokości rat lub przedłużenia okresu spłaty.

Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze takie negocjacje zakończą się powodzeniem, zwłaszcza jeśli kandydat nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. To właśnie dlatego zaleca się dokładne przeanalizowanie swojej sytuacji finansowej przed rozmową z przedstawicielami instytucji, a nawet przed zaczęciem poszukiwań najkorzystniejszego produktu bankowego.

Znaczenie zdolności kredytowej

Ocena zdolności kredytowej konsumenta należy do podstawowych zadań wykonywanych przez przedstawicieli banku. Robią to w celu oceny ryzyka, tj. sprawdzenia szansy na to, że kredytobiorca nie wywiąże się z warunków zatwierdzanej umowy. Im niższa jest zdolność, tym większe niebezpieczeństwo dla instytucji, co oznacza tym samym, że nie będzie ona w stanie zwiększyć np. kwoty wnioskowanego kredytu, a nawet odmówi przyznania jakiejkolwiek pomocy w postaci gotówki.

Istnieją dwa sposoby na ustalenie swojej zdolności kredytowej:

 • samodzielna analiza;
 • analiza przy pomocy doradcy finansowego.

Wiele firm oferuje bezpłatną ocenę wstępną zdolności kredytowej, podczas której doradca dokonuje analizy sytuacji finansowej klienta. W przypadku bardziej szczegółowego badania pobiera on opłaty zależne od zakresu usług, poświęconego czasu oraz doświadczenia i kwalifikacji eksperta.

Jaki jest przeciętny koszt zaciągnięcia kredytu konsumenckiego?

Nie da się ustalić jednoznacznie kosztu zaciągnięcia kredytu gotówkowego. Zależy on od wielu czynników, takich jak:

 • kondycja rynku finansowego;
 • polityka monetarna banku centralnego;
 • konkurencyjność rynku.

Przy obecnych warunkach oprocentowanie kredytów konsumenckich w Polsce wynosi średnio od 7% do 15% w skali rocznej. Ponadto banki pobierają prowizje za udzielenie pomocy finansowej, które zazwyczaj wynoszą od kilku do kilkunastu procent wnioskowanej kwoty. Do tego należy doliczyć dodatkowe koszty m.in. opłaty za ubezpieczenie. Przykładowo, przy wnioskowaniu o kwotę 100 tysięcy złotych, przy okresie spłaty 10 lat, kredytobiorca decydujący się na skorzystanie z usług banku Santander zapłaci łącznie ponad 150 tysięcy złotych.

Aby wybrać możliwie najtańszy kredyt gotówkowy, należy skorzystać z wszystkich dostępnych narzędzi, przeprowadzić szczegółową analizę zdolności kredytowej, a następnie prowadzić negocjację z przedstawicielami bankowymi. Wykorzystanie tych wszystkich metod jest w stanie zapewnić dobrą ofertę tego typu zadłużenia.

[artykuł reklamowy]

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj