Rocznica śmierci Mieszka Plątonogiego, księcia raciborsko-opolskiego

Mieszko z żona Ludmiłą sprowadzili do Rybnika norbertanki, założyli również mennicę w Raciborzu, która funkcjonowała do XVIII w.

16 maja 1211 r. zmarł Mieszko I Plątonogi – książę z dynastii Piastów, od 1172 r. książę raciborski, a od 1210 r. książę zwierzchni Polski. Imieniem Mieszka I Raciborskiego nazwano jedną z ulic w Raciborzu-Płoni.

- reklama -

Mieszko w rzeczywistości nosił przydomek Laskonogi – przydomek „Plątonogi” został nadany prawdopodobnie w wyniku kronikarskiego błędu. Przyszedł na świat pomiędzy 1131 a 1146 r. prawdopodobnie w Krakowie, jako drugi syn Władysława II Wygnańca. Na wygnaniu przebywał razem z ojcem. Do kraju powrócił prawdopodobnie w 1163 r., kiedy po interwencji cesarskiej wraz z bratem Bolesławem odzyskał Śląsk, dziedzinę swego ojca. Stryj Bolesław IV Kędzierzawy obsadzał jednak najważniejsze śląskie grody swoimi załogami. Bracia opanowali je w 1166 r.

W 1172 r. Mieszko podjął akcję zbrojną w celu wywalczenia sobie dziedzicznego księstwa. Do buntu przyłączył się najstarszy syn księcia wrocławskiego – Jarosław, a Bolesław Wysoki musiał ratować się ucieczką do Niemiec. Ponowna interwencja cesarska skłoniła ich do podjęcia rozmów, w wyniku których zgodzono się na kompromis. Bolesław wrócił na Śląsk, ale musiał wydzielić kasztelanię raciborską i cieszyńską Mieszkowi, a opolską Jarosławowi. Wkrótce również Mieszko ożenił się z Ludmiłą, przypuszczalnie pochodzącą z czeskiej dynastii Przemyślidów.

Mieszko rezydował głównie w Raciborzu, gdzie uruchomił m.in. mennicę bijącą brakteaty z napisem Milost, która funkcjonowała do XVIII w. W 1202 r. razem z żoną ufundowali opactwo norbertanek w Rybniku, przeniesione później przez syna Kazimierza do Czarnowąsów pod Opolem. Był również opiekunem i fundatorem klasztorów w Trzebnicy, Ołbinie, Tyńcu i Miechowie. Swojemu następcy, jedynemu synowi, Kazimierzowi, zostawił dobrze funkcjonujące księstwo opolsko-raciborskie. Miał także cztery córki.

W 1201 r. po śmierci bratanka Jarosława, księcia opolskiego i biskupa wrocławskiego, i brata Bolesława, korzystając z trudności związanych z przejęciem władzy przez Henryka Brodatego, Mieszko siłą zajął księstwo opolskie. Zmiana ta okazała się trwała i księstwo opolskie na stałe zostało połączone z raciborskim. Wcześniej, w 1194 r. próbował opanować Kraków. Od 1202 r., jako najstarszy z żyjących Piastów, wznowił starania o tron krakowski i opanował go na krótko w 1210 r. Zmarł 16 maja 1211 r. i został pochowany prawdopodobnie w katedrze krakowskiej.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj