Maria Olejarnik o tajemnicach pałacu w Krowiarkach [ZDJĘCIA]

maria olejarnik palac krowiarki
Maria Olejarnik o tajemnicach pałacu w Krowiarkach

Krążące opowieści o ekscentrycznych przedstawicielach szlacheckich rodów dodają do historii pałacu dodatkowej warstwy tajemnicy.

Nie jest szczególnie nowatorski w stylu, będąc eklektycznym wyrazem gustów swoich mieszkańców i nie reprezentując wyróżniającej się linii politycznej w architekturze. Pałac w Krowiarkach roztacza jednak wokół siebie aurę tajemniczości, intrygując tym, co skrywa za zamkniętymi drzwiami. Drzwi do wnętrza uchyliła we wtorek 16 maja Maria Olejarnik, miejska konserwator zabytków w Raciborzu. W raciborskiej bibliotece wygłosiła wykład o historii i zachowanych wnętrzach pałacu.

- reklama -

Wybudowany w połowie XIX w. pałac należał do rodów von Gaschinowów i Henckel von Donnersmarcków. Krążące opowieści o ekscentrycznych przedstawicielach tych szlacheckich rodów dodają do historii pałacu dodatkowej warstwy tajemnicy. Nie dowiemy się, czy hrabia Edgar faktycznie trzymał w swoim gabinecie trumnę z ciałem kochanki – pozostanie to jedną z opowieści. Po latach, kiedy pałac wypełniał gwar polowań na bażanty i rautów pruskiej arystokracji, nadszedł mroczny czas wojennej pożogi. Zaraz po II wojnie światowej w pałacu działała radziecka Szkoła Aktywu Policyjnego, od 1947 do 1959 r. funkcjonował tam dom dziecka i przedszkole. Ślady po obecności dzieci są nadal zauważalne, na ścianach jednego z gabinetów są widoczne malunki bajkowych krasnali i grających na instrumentach zwierząt. Wędrując korytarzami i kolejnymi pomieszczeniami remontowanego pałacu w Krowiarkach, można zobaczyć zachowane fragmenty przedwojennych tapet, stiuki zdobiące sufity i kafle biedermaierowskiej łazienki. Na ścianie najbardziej reprezentatywnej klatki schodowej (popularne miejsce sesji ślubnych) znajdziemy pamiątkę po czasach, kiedy w pałacu miał siedzibę szpital rehabilitacyjno-ortopedyczny dla sportowców – na ścianie wymalowano mapę „Skąd pochodzą nasi pacjenci?”.

Opowieść o eklektycznych wnętrzach pałacu w Krowiarkach zgromadziła w bibliotece dużą publiczność. Okazja do podziwiania pałacu już w tą sobotę, kiedy w otaczającym go parku odbędzie się koncert z okazji 800-lecia wsi Krowiarki.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj