Park Wodny Pod Zamkiem w Tworkowie otwarty [ZDJĘCIA]

basen tworkow
Park Wodny Pod Zamkiem w Tworkowie otwarty

Prace polegały na przebudowie istniejącego basenu w obrysie jego niecki z wydzieleniem części rekreacyjnej i pływackiej. Na terenie parku może przebywać do 1000 osób.

30 czerwca otwarto Park Wodny Pad Zamkiem w Tworkowie. Było przecięcie wstęgi, uruchomienie atrakcji wodnych i zamknięcie pamiątkowej Kapsuły Czasu. Po obiekcie poruszał się też tajemniczy wodnik lub Wasserman, jak zwie się go w okolicy – zapewne przybył w gości z sąsiadującego Trzecioka.

- reklama -

Wstęgę uroczyście przecięli zaproszeni goście: parlamentarzyści, przedstawiciel wykonawcy, przedstawicielka mieszkańców, dzieci, przewodniczący rady gminy i wójt gminy. Poświęcenia Parku Wodnego Pod Zamkiem dokonał ks. Piotr Tkocz – Dziekan Dekanatu Tworkowskiego, proboszcz parafii w Tworkowie. Tuż po tym uruchomiły się atrakcje wodne, a pierwsi goście – dzieci z klas czwartych, które w tym roku dzięki finansowaniu gminy Krzyżanowice brały udział w zajęciach pływackich i zdobyły kartę pływacką – wskoczyły do wody ze zjeżdżalni i przepłynęły pierwsze długości basenu.

Kapsułę Czasu, do której włożono m.in. film o gminie Krzyżanowice, ostatni numer „Krzyżanowickich Gminnych Wieści”, monety i banknoty oraz list informujący o czasie zamknięcia i sygnatariuszach, zamknęli, podpisawszy wcześniej list pamiątkowy: wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, przewodniczący rady gminy Brunon Chrzibek i Władysław Sobiech, prezes firmy Transcom sp. z o.o, główny wykonawca. Następnie miało miejsce przemówienie Grzegorza Utrackiego, który przedstawił historię tworkowskiego basenu oraz jego przebudowy. To inwestycja, na którą pieniądze udało się w 90% pozyskać ze środków programów rządowych. Łącznie nowy basen kosztował 19 181 384 zł, czego dofinansowanie z Polskiego Ładu to 13,5 mln zł, a subwencja z budżetu państwa 3 755 952 zł. Gmina Krzyżanowice dołożyła 1 925 421 zł. 30 maja 2022 r. przekazano placu budowy, a 26 czerwca 2023 r. miał miejsce odbiór końcowy – proces budowlany trwał tylko 382 dni.

Prace polegały na przebudowie istniejącego basenu w obrysie jego niecki z wydzieleniem części rekreacyjnej i pływackiej: wykonaniu brodzika dla dzieci oraz wodnego placu zabaw z atrakcjami wodnymi, postawieniu zespołu zjeżdżalni wodnych przy basenie głównym, budowie zaplecza socjalnego i technologicznego dla obsługi basenu oraz wykonaniu boiska do gry w siatkówkę plażową. Powierzchnia lustra wody basenu wielofunkcyjnego to 576 m². Niecka ze stali nierdzewnej podzielona jest na strefę pływacką i strefę rekreacyjną, która są rozdzielone dwoma półwyspami połączonymi mostkiem. Głębokość części rekreacyjnej wynosi od 80 do 130 cm, głębokość basenu pływackiego 130-180 cm, brodzika – od 10 cm do 30 cm. Długość zjeżdżalni rurowej to 59,5 m, a zjeżdżalni rodzinnej o szerokości 4 m – 14 m. Szacuje się, że na terenie parku może przebywać do 1000 osób.

Woda w basenie poddawana jest filtracji mechanicznej oraz dezynfekcji chemicznej przez dwa niezależnie pracujące układy: jeden obieg filtracyjny, o wydajności blisko 500 m³/h, obsługuje basen wielofunkcyjny, drugi, o wydajności ok 100 m³/h, obsługuje brodzik dla dzieci oraz wodny plac zabaw. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu uzdatniania wody, którego praca jest zautomatyzowana, możliwa była budowa zaplecza technicznego o małej kubaturze, co wpłynęło na znaczne obniżenie kosztów związanych z budową.

Wybudowano również nowe, nowoczesne szatnie i zaplecze socjalne. Elektroniczny System Obsługi Klienta z automatem biletowym, kołowrotami w strefie wejścia/wyjścia oraz elektroniczną obsługą kas, system monitoringu oraz podglądu basenu pozwala na szybką obsługę gości. Niebawem możliwe będzie zakupienie biletu online poprzez stronę internetową gminy.

fot. UG Krzyżanowice
oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj