Komiksowe nowości na półkach raciborskiej biblioteki

komiksy biblioteka raciborz (1)
Nowości komiksowe w bibliotece

Raciborska biblioteka zachęca do wypożyczania komiksów – coś dla siebie znajdą także dorośli czytelnicy.

Świat Disney’a i Diuny spotyka się na półce z nowościami w raciborskiej bibliotece. Komiksy i powieści graficzne uzupełniają w tym tygodniu zbiory biblioteki, a wśród nich kolejny tom mangi „Ścieżki Młodości” i pierwszy tom kultowego „Sandmana” Neila Gaimana. Wszystkie nowości w zbiorach raciborskiej biblioteki znaleźć można na stronie www.biblrac.pl oraz w katalogu bibliotecznym: https://katalog.biblrac.pl/news.

- reklama -

Jean-Luc Cornette – Miki i tysiąc Czarnych Piotrusiów
Disnejowska Myszka Miki ma różne oblicza – nie tylko humorystyczne, znane z komiksów o Myszogrodzie. Kolekcja dzieł znanych europejskich autorów ukazuje Mikiego także jako detektywa, poszukiwacza dawnych cywilizacji czy wynalazcę. Miki i Minnie mieszkają w królestwie rządzonym przez dobrego władcę Władysława Łasucha. Pewnego dnia wybierają się na piknik i wtedy Minnie trafia do domu czarodzieja… Tak rozpoczynają się przygody, podczas których bohaterowie będą musieli walczyć w turnieju rycerskim, uciekać przed smokiem, a przede wszystkim stawić czoło armii Czarnych Piotrusiów! Skąd się wzięło aż tylu strasznych Piotrusiów? O to trzeba by zapytać nieostrożne myszki z naszej opowieści… Scenariusz albumu napisał belgijski twórca Jean-Luc Cornette, ceniony za zróżnicowane tematycznie one-shoty i krótkie serie, m.in. Klimt, Un million d’éléphants czy Arthur et Janet. Rysunkami zajął się libański, mieszkający we Francji grafik Thierry Martin, znany z takich opowieści jak seria dla dzieci Myrmidon czy adaptacja średniowiecznych utworów o lisie złoczyńcy Le roman de Renart.

Io Sakisaka – Ścieżki Młodości. Tom 12
Manga dla miłośników gatunku shojo. Główna bohaterka, Yoshioko Futaba, ma kilka powodów, żeby „zresetować” swój wizerunek i życie w liceum. Ponieważ w gimnazjum była uroczą nastolatką, damska część jej znajomych odsunęła się od niej, a z powodu nieporozumienia popsuły jej się relacje z ukochanym chłopakiem, Tanaką. Teraz w liceum Futaba zachowuje się jak najmniej kobieco, żeby koleżanki nie zaczęły być o nią zazdrosne. Któregoś dnia spotyka nagle Tanakę, teraz pod innym nazwiskiem – Mabuchi Kou. Ten mówi jej, że kilka lat temu czuł do niej to samo, co ona do niego, ale teraz nic już nie będzie takie samo. Czy Futaba dalej będzie go kochać?

Neil Gaiman – Preludia i nokturny
Pierwszy tom jednej z najpopularniejszych i najbardziej uznanych powieści graficznych wszech czasów. „Sandman”, wielokrotnie nagradzane arcydzieło Neila Gaimana, stworzyło nowy standard dojrzałej, literackiej fantastyki we współczesnym komiksie. Seria, zilustrowana przez najwybitniejszych artystów komiksowych, obfituje w nawiązania kulturowe i religioznawcze, a w fabule płynnie przeplatają się wątki współczesne, fikcja, dramaty historyczne i legendy. „Preludia i nokturny” rozpoczynają niezwykłą graficzną sagę, wprowadzając czytelników do mrocznego i zaczarowanego świata snów i koszmarów – domu Morfeusza, Króla Snów, i jego rodu – Nieskończonych. Autorem scenariusza jest pisarz i scenarzysta Neil Gaiman, czternastokrotny zdobywca Nagrody Eisnera, a także laureat licznych nagród literackich, uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy fantasy i science fiction. Rysunki wykonali wybitni amerykańscy ilustratorzy – Sam Keith („Arkham Asylum: Madness”, „X-Men Unlimited”), Mike Dringenberg („Doom Patrol”, „Doktor Strange”) i Malcolm Jones III („Marvel Comics Presents”).

Luc Ferry – Tezeusz i Minotaur
Mit o Tezeuszu i Minotaurze opowiada historię największego ateńskiego bohatera, syna władcy Aten Egeusza i księżniczki Trojzeny Ajtry – Tezeusza. Wychowywany przez matkę, dopiero po osiągnięciu dojrzałości poznał prawdę o swoim ojcu i wyruszył do Aten, by go poznać. Po drodze pokonał trzech zbójów, napadających na podróżnych i do miasta wkroczył jako bohater. W chwili jego przybycia zbliżał się termin oddania władcy Krety Minosowi kolejnej części haraczu – siedmiorga ateńskich dziewcząt i siedmiorga chłopców, którzy mieli zostać rzuceni na żer mieszkającemu w labiryncie pól człowiekowi, pół bykowi Minotaurowi. Tezeusz zgłosił się na ochotnika i popłynął z resztą młodzieży na Kretę z zamiarem pokonania potwora… Pomysłodawcą serii „Świat mitów” i jej opiekunem merytorycznym jest francuski filozof i publicysta Luc Ferry. Scenariusz napisała artystka i rysowniczka Clotilde Bruneau, natomiast rysunki są dziełem włoskiego artysty Mauro de Luki.

Bartosz Sztybor – Słowo honoru
Komiks, którego akcja toczy się w świecie bestsellerowej gry komputerowej „Cyberpunk 2077”. Teresa to spokojna staruszka, która opiekuje się wnuczką i pracuje jako kelnerka w barze na odludziu. Jej córka Oriona żyje w Night City i działa w groźnej siatce cyberpunków. W ten sposób łatwo przysporzyć sobie wrogów. Śmiertelnych. Gdy Teresa dowiaduje się, że jej córka została zabita, powraca w zaułki Night City – do życia, które niegdyś porzuciła. Czy uda jej się zemścić? Autorem scenariusza jest Bartosz Sztybor („Wiedźmin – Zatarte wspomnienia”), a rysunki stworzył Jesús Hervás. Album zawiera zeszyty #1–4 miniserii „Cyberpunk 2077: You Have My Word”.

Brian Herbert i Kevin J. Anderson – Diuna: Wody Kanly
Po bitwie o Arrakin zbrojmistrz rodu Atrydów, Gurney Halleck, chroni się u przemytników przyprawy, przysięgając Harkonnenom zemstę. Aby wdrożyć plan w życie, Gurney podejmuje walkę nie tylko z wrogim rodem, ale i z samą Gildią Kosmiczną! Opowieść zarówno dla fanów książkowego cyklu, jak i niedawnego hitu filmowego.

Rodolphe & Dubois – Oszust
Człowiek pojawia się znikąd, na obcej, pustynnej i niedostępnej planecie. W zapomnianym grobowcu odnajduje go Pip, złodziej cmentarny i „zbieracz” starożytnych artefaktów… Człowiek jest nagi i niemy, jedyny jego znak rozpoznawczy to tatuaż z napisem „Mandor” („Złota ręka”) Prezentujemy trzeci i zarazem ostatni tom cyklu. Kontynuacja serii będzie dostępna w cyklu TERRA.

Sylvain Runberg, Grun – Ci, którzy zostają
W roku 2132 w związku z wyczerpywaniem się zasobów naturalnych Ziemi, kolonizacja Marsa stała się rzeczywistością. Przyszłość ludzkości zależy od garstki naukowców… ale czy tylko? Prezentujemy ostatni tom serii „On Mars”.

[Opisy książek pochodzą od wydawców]

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj