Młodzi raciborzanie zobaczyli, jak wygląda więzienie

Prewencja przestępczości. Program edukacyjny „W służbie prawu”
Prewencja przestępczości. Program edukacyjny „W służbie prawu”

Spotkania uświadomiły uczniom, że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, a więzienie jest dla każdego trudnym doświadczeniem i zupełnie inną rzeczywistością.

Zakończył się program edukacyjny „W służbie prawu” realizowany w roku szkolnym 2022/2023. Tysiące uczniów z całej Polski wzięło udział w spotkaniach związanych z edukacją prawną młodzieży i prewencją przestępstw realizowanych poprzez prowadzenie ciekawych zajęć w szkołach, jak i na terenie jednostek penitencjarnych.

- reklama -

W jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Katowicach w spotkaniach w ramach programu edukacyjnego wzięło udział 1059 uczniów ze szkół ponadpodstawowych oraz 779 uczniów szkół podstawowych, w tym także z Raciborza. – Taka lekcja jest okazją, by uczeń np. przyszedł do więzienia, zobaczył Zakład Karny i przekonał się, że nie jest to przyjemne miejsce. Wówczas funkcjonariusze Służby Więziennej organizują kilkugodzinne spotkania, które mają wymiar profilaktyczny – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Spotkania funkcjonariuszy Służby Więziennej z uczniami klas podstawowych miały miejsce na terenie szkół. Młodzież miała okazję poznać podstawowe zagadnienia prawne i przekonać się, że przestrzeganie prawa dotyczy każdego z nas. Dodatkowo zaprezentowano środki przymusu bezpośredniego, jak i również środki ochronne. Podczas każdych zajęć młodzież poznała również pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz wysłuchała, jak wygląda jednostka penitencjarna „od środka”. Podczas rozmów z uczniami zwrócono uwagę na zjawisko przemocy rówieśniczej oraz problemu stalkingu i cyberprzemocy. Omówione zostały przykłady zachowań oraz nieodpowiedzialnych decyzji, które w konsekwencji mogą doprowadzić do umieszczenia w zakładzie karnym. Dużą atrakcją dla uczniów były pokazy z udziałem psa służbowego. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda proces szkolenia zwierząt oraz czym zajmują się w jednostce penitencjarnej.

Spotkania z młodzieżą na terenie jednostek penitencjarnych składały się z kilku części. Pierwsza obejmowała ogólne zagadnienia związane z prawem karnym. Uczniowie nauczyli się m.in odróżniać zbrodnie od występku. Dużą uwagę przykuł temat ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny, szczególnie w momencie osiągnięcia pełnoletności. Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć warunki odbywania kary pozbawienia wolności. Kilkuosobowa cela wypełniona tylko najpotrzebniejszymi i dozwolonymi rzeczami osadzonych nawet w najmniejszym stopniu nie przypominała pokoju nastolatka. Uczniowie zobaczyli również, jak wygląda sala widzeń, pole spacerowe, świetlica oraz kaplica. Młodzież dowiedziała się m.in., jak wygląda rozkład dnia osadzonego, jak często może kontaktować się lub widzieć z rodziną.

Podczas spotkań uczniowie poznali również pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zapoznali się z zasadami rekrutacji, usłyszeli, jakie są możliwości rozwoju oraz jakie przywileje niesie wybór tej ścieżki kariery.

– Spotkania z uczniami miały wymiar edukacyjny, poznawczy, ale przede wszystkim prewencyjny. Uświadomiły im, że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, a więzienie jest dla każdego trudnym doświadczeniem i zupełnie inną rzeczywistością. Młodzież przekonała się, że warto mieć w życiu marzenia, plany, a przede wszystkim dążyć do celu przestrzegając prawa. Nabór na rok szkolny 2023/2024 zostanie uruchomiony w połowie sierpnia. Zapraszamy wszystkie szkoły do udziału w programie „W służbie prawu”. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.sw.gov.pl w zakładce „Edukacja młodzieży” – zachęca SW.

SP1 Racibórz

fot. Zakład Karny w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj