„Średniowieczna trasa” powstanie w Raciborzu

baszta raciborz
Baszta więzienna w Raciborzu

Ścieżka edukacyjno-rekreacyjna będzie przebiegała wzdłuż fortyfikacji miasta. Wcześniej zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie m.in. baszty.

Miasto Racibórz planuje stworzyć ścieżkę edukacyjno-rekreacyjną „Średniowieczna trasa”. Zachowane fragmenty murów obronnych i baszta po konserwacji mają zostać wyeksponowane poprzez uporządkowanie zieleni, odpowiednie oświetlenie, a także połączenie w jeden kompleks zabytków przez wytyczoną ścieżkę. Ponadto zaplanowano przestrzenie ekspozycyjne.

- reklama -

Na Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej została omówiona dokumentacja na wykonanie trasy wzdłuż fortyfikacji miasta wraz z trzema programami prac konserwatorskich dla konserwacji zachowanych fragmentów średniowiecznych murów obronnych. Została ona wykonana przez Zespół Inżynierów Ałykow w 2022 r. na zlecenie Miasta Racibórz, które obejmowało wykonanie programu prac konserwatorskich na konserwację baszty miejskiej wraz z przylegającym murem, programu prac konserwatorskich na konserwację muru przy ul. Drzymały, programu prac konserwatorskich na konserwację odkrytych reliktów muru obronnego w podziemiach Raciborskiego Centrum Kultury oraz wykonanie programu funcjonalno-użytkowego na realizację ścieżki edukacyjno-rekreacyjnej wokół zachowanych fortyfikacji wraz z zagospodarowaniem terenów zielonych wokół. Baszta oraz piwnica z zachowanym fragmentem murów w RCK zostały pomyślane jako przestrzenie ekspozycyjne. Całość została pozytywnie zaopiniowana przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podczas projektowania wzięto pod uwagę istniejącą infrastrukturę i starano się do niej dopasować, by zminimalizować koszty realizacji.

Na realizację projektów Miasto Racibórz stara się o uzyskanie środków zewnętrznych, m.in. z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Konserwacje fortyfikacji nie otrzymały promes w pierwszej edycji, miasto zaaplikowało więc ponownie o środki na realizację zadania w drugiej edycji. Ponadto planowane jest wnioskowanie o środki zewnętrzne na konserwację fortyfikacji z innych dostępnych programów.

– Przygotowana dokumentacja pozwala na etapowanie zadania i dzielenie go na części, jednak kompleksowo podchodzi do tematu — mury i baszta po konserwacji mają zostać wyeksponowane poprzez uporządkowanie zieleni, odpowiednie oświetlenie, a także „spięcie” w jeden kompleks zabytków poprzez wytyczoną ścieżkę. W bruku ul. Gimnazjalnej ma zostać zaznaczona wątkiem ceglanym zachowana pod ziemią jako stanowisko archeologiczne Brama Wielka – zapowiada magistrat. Koszty realizacji projektu obecnie zostały oszacowane na około 6 mln zł, jednak kwota ta będzie musiała zostać poddana aktualizacji.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj