Podczas „Natura online/offline” muzyczną ucztę dźwiękową zapewnili najciekawsi polscy przedstawiciele muzyki elektronicznej i eksperymentalnej.
Dobra pogoda, niezwykłe okoliczności przyrody, świetni muzycy i ponad 300 uczestników z ośmiu miast aglomeracji śląskiej – tak było w trakcie letnich terapeutycznych sesji muzycznych „Natura online/offline”, które odbyły się w dniach 19-20 i 26-27 sierpnia na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. To kontynuacja zimowo-wiosennej edycji „Solar Renewal”. Ten unikatowy projekt powstał w odpowiedzi na niepokojące dane dotyczące zdrowia psychicznego Polek i Polaków. Wydarzenie stanowiło połączenie natury, muzyki i technologii, zachęcając uczestników do zrelaksowania się oraz do wyjątkowej podróży przez dźwięki ambientu, specjalnie dobranej muzyki eksperymentalnej i otaczającej ich przyrody. Przedstawiciele fundacji Soundscape zapewniają, że terapeutyczne sesje muzyczne powrócą w sezonie zimowo-wiosennym.
Ze względu na lokalizację letniego wydarzenia organizatorzy zapewnili uczestnikom wygodny, bezpłatny transport autokarowy z ośmiu miast aglomeracji śląskiej: Katowic, Gliwic, Chorzowa, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Bytomia, Zabrza i Żor. – Logistycznie było to bardzo trudne, ale udało się! Prawdopodobnie to pierwsze w Polsce takie wydarzenie zorganizowane na terenie Parku Krajobrazowego. Mam nadzieję, że cykl bezpłatnych terapeutycznych sesji muzycznych „Natura online/offline” dał uczestnikom okazję do oderwania się od codziennych trosk i zanurzenia się w świecie dźwięków i natury, tworząc unikalne połączenie tych dwóch światów. Liczę, że to wydarzenie pozytywnie nastroiło wszystkich na kolejne, jesienno-zimowe miesiące oraz zachęciło ich do odkrywania naszego regionu oraz doceniania piękna otaczającego nas świata. Jestem pewny, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja wydarzenia „Natura online/offline” – mówi Paweł Pindur, założyciel Fundacji Soundscape.
Na miejscu muzyczną ucztę dźwiękową zapewnili najciekawsi polscy przedstawiciele muzyki elektronicznej i eksperymentalnej tacy jak Gaap Kvlt, Tomasz Mreńca, Nanook of the North, Piotr Kurek, Michał Wolski, Jacaszek, Tonallaxe oraz DTEKK (Up to Date Festival).
Organizatorami wydarzenia byli fundacja Soundscape i Tauron Lab, a partnerem Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Volvo Euro Kas Katowice. Głównym celem śląskiej fundacji Soundscape jest tworzenie platform współpracy środowisk twórczych oraz popularyzacja kultury. Polem zainteresowania jest dźwięk – naukowe podejście do niego, wykorzystanie go w muzyce, sztukach wizualnych czy przestrzeni publicznej. Organizowane koncerty, wykłady, rezydencje artystyczne oraz warsztaty leżące na przecięciu światów technologii i dźwięku prezentują zupełnie nowe spojrzenie na obcowanie z muzyką, pobudzają ciekawość oraz chęć do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań. Soundscape oznacza pejzaż dźwiękowy, który ściśle nawiązuje do ekologii muzyki. Działania proekologiczne towarzyszą też wszystkim aktywnościom podejmowanym przez fundację. Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
fot. Fundacja Soundscape
oprac. /kp/