Przedszkole w Markowicach uroczyście otwarte [ZDJĘCIA]

przedszkole raciborz markowice
Przedszkole w Markowicach uroczyście otwarte

W przedszkolu działać będzie pięć oddziałów po 25 miejsc dla dzieci.

1 września otwarto nowe przedszkole w Raciborzu-Markowicach. Działać w nim będzie pięć oddziałów po 25 miejsc dla dzieci. Pozwoliło to nie tylko przenieść przedszkole ze szkoły do nowego budynku, ale również utworzono 25 dodatkowych miejsc. Budowa trwała 9 miesięcy. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 9,6 mln zł, z czego aż 6,3 mln zł pochodziło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- reklama -

Jak tłumaczyło decyzję Miasto Racibórz, Markowice to jedna z najbardziej rozwojowych dzielnic Raciborza, w której osiedlają się nowi mieszkańcy. Wielu z nich to rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym. Liczba kilkulatków zainteresowanych uczęszczaniem do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Markowicach przekraczała możliwości infrastrukturalne tej placówki. Tylko w minionym roku 16 dzieci, których rodzice wskazali przedszkole w Markowicach jako placówkę pierwszego wyboru, zmuszonych było wybrać inną lokalizację. Problem występuje też w szkole. Brakuje sal dydaktycznych, miejsca na pełnowymiarową świetlicę i stołówkę – obiady dla dzieci wydawane były w trzech turach. Budowa nowego przedszkola i przeniesienie tam oddziałów przedszkolnych, a także uruchomienie dodatkowego, piątego oddziału, rozwiąże problem. Pierwsze negocjacje z właścicielami nieruchomości przeprowadzono jeszcze w sierpniu 2019 r., jednak wpływ na przebieg sprawy miała pandemia i towarzyszące jej ograniczenia.

Aktualnie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Markowicach działają cztery oddziały przedszkolne dla 95 dzieci. Dzięki inwestycji powstał nowoczesny, funkcjonalny i odpowiadający współczesnym standardom obiekt dla 125 podopiecznych. Podobnie jak w przypadku nowego żłobka na Ostrogu, Miasto Racibórz postawiło sobie za cel stworzenie przedszkola spełniającego najwyższe standardy i generującego oszczędności w długoterminowym użytkowaniu. W tym duchu zastosowano sprawdzone technologie, takie jak gruntowe pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne wraz z magazynami energii. Dzięki nim przewidywane koszty zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej, będą znacząco niższe niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Zastosowanie tzw. zielonych technologii ma minimalny wpływ na środowisko naturalne i jakość powietrza, harmonizując z ideami Raciborskiego Klastra Energii.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj