O Polenlagrach podczas konferencji w Pogrzebieniu [ZDJĘCIA]

Konferencja
Konferencja "Polenlagry – niemieckie obozy dla Polaków na Górnym Śląsku" w Pogrzebieniu

Józefa Posz–Kotyrba, która jako dziecko przebywała w obozie w Pogrzebieniu, i Stefania Kozioł opowiedziały o tragedii pobytu dzieci w nazistowskich obozach „Kinderlager”.

13 września w Pałacu Sióstr Salezjanek w Pogrzebieniu odbyła się konferencja zorganizowana przez wójta gminy Kornowac pt. „Polenlagry – niemieckie obozy dla Polaków na Górnym Śląsku”. Inicjatorem pierwszej tego typu konferencji, a zarazem obchodów pamięci o Polenlagrach był Czesław Sobierajski – doradca wojewody śląskiego. W konferencji wzięli również udział: dr Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, dr Bartosz Kuświk – dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu i Dariusz Domański – Śląski Wicekurator Oświaty, a także samorządowcy z województwa śląskiego i opolskiego, w tym radni gminy na czele z przewodniczącym Marianem Zimmermanem.

- reklama -

Do udziału w konferencji zaproszono Krzysztofa Korwina–Piotrowskiego – reżysera filmu „Kinderlager – Pogrzebień”. Honorowymi gośćmi byli zaś: Józefa Posz–Kotyrba – prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, była więźniarka obozu w Pogrzebieniu, Stefania Kozioł – honorowa prezes Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, Jolanta Dylowska – córka więźniarki obozu w Pogrzebieniu i Teresa Drewniecka – krewna więźniarki tego obozu. Do uczestników konferencji okolicznościowy list wystosował Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który został odczytany przez Czesława Sobierajskiego.

W trakcie konferencji zaprezentowano film „Kinderlager – Pogrzebień”, po projekcji którego wystąpił jego reżyser. Krzysztof Korwin–Piotrowski w swoim wystąpieniu opisał kulisy powstania filmu oraz emocje, które temu towarzyszyły. Kolejne wystąpienie – Józefy Posz–Kotyrby, która jako dziecko przebywała w obozie w Pogrzebieniu i Stefanii Kozioł były nie mniej przejmujące. Panie opowiedziały o tragedii pobytu dzieci w nazistowskich obozach „Kinderlager”.

W trakcie konferencji wystąpił uczeń Szkoły Podstawowej w Pogrzebieniu Dominik Gembalczyk w wierszu pt. „Świadek” autorstwa Ewy Tomaszewskiej – córki więźniarki obozu Polenlager. Zaprezentowano również montaż słowno-muzyczny w wykonani Aleksandry Kowol i Zespołu śpiewaczego Rzuchowianki pt. „Powrót” oparty na wierszach wspomnianej autorki. Na zakończenie konferencji wójt Grzegorz Niestrój i Czesław Sobierajski złożyli kwiaty pod pomnikiem pomorodowanych dzieci w obozie w Pogrzebieniu.

fot. UG Kornowac
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj