Seniorze, nie daj się oszukać! Apel raciborskich policjantów

Fot. pixabay.com

Przestępcy nie mają skrupułów i wykorzystują coraz to nowsze metody i sposoby, by wzbogacić się cudzym kosztem.

Raciborscy policjanci zwracają się z apelem do seniorów. Chodzi o oszustów i ich metody, jakie wykorzystują, by oszukać osoby starsze. Od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy, nierzadko drogocenna biżuteria i kosztowności – tyle zwykle tracą seniorzy, którzy za swoje dobre serce i życzliwość płacą czasami oszczędnościami całego życia albo miesięczną emeryturą lub rentą. Przestępcy nie mają skrupułów i wykorzystują coraz to nowsze metody i sposoby, by wzbogacić się cudzym kosztem. Policjanci i pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przestrzegają przed wciąż skutecznymi metodami działania naciągaczy.

- reklama -

Przestępczy proceder wymierzony w seniorów zwykle ma dwa oblicza. Najczęściej jest to telefon od fikcyjnego policjanta czy członka rodziny, dramatyczna historia, błagalna prośba o przekazanie pieniędzy, po które ma się zjawić rzekomy znajomy wnuczka lub policyjny tajniak. To od lat sprawdzony mechanizm działania oszustów, na którym budują swoje nielegalne fortuny. Niestety nie jedyny, gdyż naciągacze wciąż szukają nowych metod na nieuczciwe wzbogacenie się czyimś kosztem.

Przestępcy oszukują też m.in. podając się za pracownika ZUS. Taki „urzędnik” informuje, że jest możliwość uzyskania podwyżki emerytury oraz jednorazowej wypłaty z tworzonego w tym celu funduszu. Mówi, że musi spisać numery seryjne z banknotów posiadanych przez niego oszczędności, co ma być niezbędnym warunkiem wzięcia udziału w programie. W trakcie spisywania banknotów oświadczają, że muszą na chwilę wyjść. i już nie wracają. Dlatego też niezmiennie apelujemy, aby bardzo ostrożnie podchodzić do każdych operacji finansowych, informowania o majątku.

Należy pamiętać o tym, że służby państwowe, policjanci, urzędnicy nigdy nie żądają haseł dostępu do kont bankowych ani przekazania pieniędzy za wykonanie jakichkolwiek czynności. W sytuacji, gdy ktoś prosi o gotówkę w rozmowie telefonicznej, jest 100% oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy skontaktować się z policją pod alarmowym numerem telefonu 997 lub 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

– Stosując te podstawowe zasady, nie dasz się przechytrzyć oszustom. Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomymi, szczególnie podczas rozmowy telefonicznej. Nie ufaj osobom, które przez telefon przedstawiają się jako krewni, ich przyjaciele, urzędnicy czy funkcjonariusze i proszą o pieniądze. Nie działaj pochopnie, daj sobie czas do namysłu i zawsze potwierdzaj taką prośbę poprzez osobisty lub telefoniczny kontakt z bliską osobą – wnukiem, córką, synem itp. Nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznajomym, w tym również osobom podającym się za policjantów. Pamiętaj, że funkcjonariusze nie odbierają pieniędzy na przechowanie czy do celów prowadzonej akcji, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Należy pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego – radzi policja.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj