Młodzi raciborzanie na pierwszych koncertach umuzykalniających [ZDJĘCIA]

koncert umuzykalniajacy rck
Młodzi raciborzanie na pierwszych koncertach umuzykalniających

Franciszek Borysowicz wraz z muzykami prezentowali techniczne możliwości akordeonu, jego wagę, różnice między klawiaturą guzikową a basową, a także jak działają miechy.

26 września odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym koncerty umuzykalniające w Raciborskim Centrum Kultury. To już 41. rok koncertów prowadzonych przez Franciszka Borysowicza. Na sali widowiskowej zgromadzili się uczniowie z raciborskich szkół podstawowych klas I-III. Pierwszoklasiści dopiero rozpoczęli tym koncertem swoją przygodę z muzyką, a starsi kontynuowali 3-letni program zajęć.

- reklama -

Muzycznym bohaterem wtorkowych koncertów był akordeon, a raczej dwa akordeony, na których zagrali: Krystian Saciłowski i Adam Potera. Muzycy są absolwentami katowickiej Akademii Muzycznej. Obaj grają w trio akordeonowym Symetria, a także w Śląskim Kwintecie Akordeonowym prowadzonym przez prof. Joachima Pichurę. Panowie z zespołem Symetria mają wiele prestiżowych nagród na swoim koncie, m.in. na włoskim Festiwalu w Castelfidardo.

Franciszek Borysowicz wraz z muzykami prezentowali techniczne możliwości akordeonu, jego wagę, różnice między klawiaturą guzikową a basową, a także jak działają miechy itp. Gry na nim próbowały nawet panie nauczycielki.

Podczas koncertu młoda publiczność usłyszała następujące utwory: „Polka fińska”, czyli „Säkkijärven Polkka” autorstwa Lasse Pihlajamaa, do której na jednych z koncertów zatańczyła młoda ochotniczka właśnie polkę. Następnie wybrzmiały dwa utwory słynnego francuskiego akordeonisty, który gościł kiedyś w progach Raciborskiego Centrum Kultury, Richardo Galliano: „Walc dla Małgorzaty”/„La Valse à Margaux” oraz „Tango pour Claude”. Kolejną prezentowaną „polką” na dwa akordeony była „Polka” Pietro Frosiniego. Jak w Paryżu dzieci poczuły się również za sprawą „Walczyka obojętności”, czyli „Musette walc” Jospeha Colombo. Wybrzmiał również motyw przewodni z filmu „Król lew”, który to film dzieci doskonale znały.

I choć to dla pierwszoklasistów był to pierwszy koncert umuzykalniający w ich życiu, to podobnie jak starsi koledzy i koleżanki byli odświętnie ubrani i przygotowani z kwiatami, by wręczyć je wykonawcom i prowadzącemu koncert. Kolejny koncert odbędzie się pod koniec października.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj