Ekorycerze z SP 18 mają Zieloną Pracownię [ZDJĘCIA]

zielona pracownia sp 18
Ekorycerze z SP 18 mają Zieloną Pracownię

Z pracowni będzie korzystało około 300 uczniów. To miejsce, które będzie inspiracją dla przyszłych naukowców i ekologów.

Szkoła Podstawowa nr 18 w Raciborzu została laureatem konkursu „Zielona Pracownia_Projekt’2023”. Nowa pracownia nosi nazwę „Ekorycerze – obrońcy przyrody” i pełna jest nowoczesnych i różnorodnych pomocy naukowych, które pozwolą młodym Ekorycerzom poznać i rozwijać swoje pasje przyrodnicze.

- reklama -

Pracownia powstała pod okiem Sławy Mądrzyńskiej-Galińskiej i Małgorzaty Jakubowskiej, nauczyciela biologii. Obie panie zaangażowane były w powstanie „Zielonej pracowni” na każdym etapie. To pomieszczenie o wielkości 52 m², które zostało całkowicie przekształcone w ramach projektu. Na trzech ścianach znalazły się fototapety prezentujące trzy różne środowiska życia: las, łąkę i jezioro. W pracowni znajduje się monitor interaktywny z rzutnikiem 75′ oraz przeszklona gablota na pomoce do doświadczeń biologiczno chemicznych.

Na szczególną uwagę zasługuje stanowisko, przy którym będzie znajdował się mikroskop z kamerą oraz małe mikroskopy uczniowskie. Uczniowie mogą również tu znaleźć model komórki zwierzęcej oraz roślinnej, są tu też pnie drzew wraz z przykładami ich liści i owoców. Pracownia poosiada zestaw do badania powietrza, wody i gleby oraz przenośną stację pogody. Pracownia jest wyposażona w model anatomiczny człowieka, czaszki oraz serca zawierający trzy ruchome części. Nie zabrakło też modelu ucha oraz DNA. Z pracowni będzie korzystało około 300 uczniów. To miejsce, które będzie inspiracją dla przyszłych naukowców i ekologów.

Koszt realizacji Zielonej Pracowni wyniósł 62 350 zł, z czego nagroda w konkursie „Zielona Pracownia” to 12 000 zł, dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 48 000 zł pozyskane w ramach konkursu „Zielona Pracownia_Projekt’2023”, a pozostałą część kwoty sfinansowało Miasto Racibórz.

Konkurs „Zielona Pracownia_Projekt’2023” skierowany był do szkół podstawowych i średnich z terenu województwa śląskiego. Tematem konkursu było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj