Remonty raciborskich zabytków. Jak otrzymać dofinansowanie?

baszta raciborz
Baszta więzienna w Raciborzu

O dotacje może się ubiegać każdy, kto posiada tytuł prawny do zabytku wpisanego do rejestru zabytków.

Jak co roku można składać wnioski o dotacje na remonty i prace konserwatorskie przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. O dofinansowanie można starać się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków i w Urzędzie Miasta Racibórz.

- reklama -

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udziela dotacji na konserwację i remonty zabytków w ramach programu „Ochrona Zabytków”. W edycji programu na 2024 r. planowane są dwa terminy naboru – do 31 października 2023 r. na prace planowane do wykonania w 2024 r. oraz do 31 marca 2024 r. na refundację prac wykonanych w latach 2021-2023. Wnioski należy składać za pośrednictwem portalu EBOI: esp.mkidn.gov.pl. Szczegóły programu oraz regulamin dostępne są na stronie MKiDN: gov.pl/web/kultura/ochrona-zabytkow-2024.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przyjmuje wnioski na dotacje do remontów i konserwacji zabytków do 30 listopada 2023 r. Wzory wniosków oraz zasady udzielania dotacji opisane są na stronie internetowej WKZ: wkz.katowice.pl/strony/formularze/dotacje-i-refundacje.

Reguły przydzielania dotacji z Miasta Racibórz zostały spisane w Uchwale Nr IX/120/2011 Rady Miasta Racibórz z 24 sierpnia 2011 r. Wnioski, według wzoru załączonego do uchwały, należy składać do Prezydenta Miasta Racibórz. Nie ma terminu, do którego są one przyjmowane, trzeba jednak pamiętać, że zaplanowane prace remontowe, na które beneficjent otrzyma dotację, należy wykonać w tym samym roku kalendarzowym, co rok otrzymania dofinansowania. Kwota dotacji każdorazowo jest uchwalana przez Radę Miasta Racibórz według możliwości finansowych gminy.

O dotacje we wszystkich trzech wyżej wymienionych programach może się ubiegać każdy, kto posiada tytuł prawny do zabytku wpisanego do rejestru zabytków. Mogą ubiegać się o nią także przedsiębiorcy na zasadach pomocy de minimis. Otrzymane pieniądze można przeznaczyć tylko na nakłady konieczne określone w art. 77 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Prace te należy określić już we wniosku, do którego dołącza się kosztorys inwestorski i pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na wykonanie przedmiotowych prac.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj