
Po przedstawieniu we foyer RCK odbyło się spotkanie ze znawcą Franza Kafki i tłumaczem jego tekstów prof. Łukaszem Musiołem.
23 października Raciborskie Centrum Kultury gościło legendarny Teatr Ósmego Dnia z Poznania, znany na scenie teatru alternatywnego od 60 lat. Dzięki uczestnictwu RCK w programie „Teatr Polska” raciborska publiczność mogła zobaczyć spektakl „Kafka [tekst urywa się…]”.
– Było to poruszające przedstawienie, zainspirowane mniej znanymi tekstami Franza Kafki, odnoszącymi się do tematów ostatecznych. Zachwycała nie tylko gra aktorska, ale też bezkompromisowe środki wyrazu, z których Teatr Ósmego Dnia słynie. Wraz aktorami przyjechała do Raciborza ciężarówka skomplikowanej scenografii scenicznej, której montaż trwał cały dzień. Przestrzenne metalowe konstrukcje przemontowywane w trakcie spektaklu nadawały kolejne wymiary poruszanym tematom. Na uwagę zasługuje również projekcja multimedialna, która zawierała rysunki samego Kafki. Widać było niesamowite zespojenie scenografii z aktorami, a także ich doskonałe zgranie ze sobą na scenie. Wynika to również z tego, że zarówno za scenariusz, jak i reżyserię oraz wykonanie odpowiadają sami aktorzy – relacjonuje RCK. Specjalnie przygotowana na potrzeby spektaklu widownia na scenie, która również posłużyła jako część scenografii, wypełniona była do ostatniego miejsca. Dlatego też część widzów musiała oglądać spektakl z górnych balkonów.

Po przedstawieniu we foyer RCK odbyło się spotkanie ze znawcą Franza Kafki i tłumaczem jego tekstów prof. Łukaszem Musiołem, który jako konsultant literacki współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia. Przedstawił on mniej znane fakty z życia Kafki, odkodował tytuł „tekst urywa się”, wyjaśnił czym jest „kafkometr” i podkreślił, że po Kafkę sięga się zawsze w trudnych momentach dziejowych – stąd pisarz ten przeżywa ponownie renesans swojej twórczości. Do rozmowy dołączył też jeden z aktorów – Tadeusz Janiszewski, związany z Teatrem Ósmego Dnia od ponad 50 lat, który opowiedział o historii i arkanach pracy Teatru. Panowie wspomnieli również, że w 2024 r. przypada setna rocznica śmierci Franza Kafki.
Kolejnym spektaklem w ramach programu „Teatr Polska” będzie „Last Minute” zrealizowany przez Teatr Naumiony i Fundację Szafa Gra, który odbędzie się 5 listopada o godz. 18:00. Więcej o spektaklu przeczytać można pod linkiem: https://tiny.pl/cpk86
fot. RCK
oprac. /kp/
Środowisko, jakość życia, ekologia




![Nocne rozgrywki na zakończenie ferii na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/noc-z-grami-bez-pradu-gry-planszowe-stacja-mlodych.jpg)

![Ziołowe sekrety w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Ziołowe sekrety w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ziola-biblioteka.jpg)
![Superbohaterowie i emocje, czyli komiksowe ferie w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-biblioteka-szymon-teluk.jpg)

![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)


![Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK [ZDJĘCIA] Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-rck-rysunek-25.jpg)

![Seniorzy w centrum uwagi. Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] BIBLIOTEKA NIE oGRANICzA Karwina](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/BIBLIOTEKA-NIE-oGRANICzA-Karwina.jpg)










