Troje maturzystów w styczniu 1996 r. zabiło młodą kobietę. Zostali skazani na dożywocie, wśród nich Monika Osińska.
Monika Osińska to pierwsza kobieta w Polsce skazana na karę dożywotniego pozbawienia wolności. O tym, co wydarzyło się 19 stycznia 1996 r. w mieszkaniu na warszawskim Tarchominie, o karze dożywocia i polskim systemie penitencjarnym opowiadał w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu wybitny reporter i autor książki „Historia na śmierć i życie” – Wojciech Tochman.
To była jedna z najgłośniejszych i najbrutalniejszych zbrodni w nowej Polsce. Troje maturzystów w styczniu 1996 r. zabiło młodą kobietę. Zostali skazani na dożywocie, wśród nich Monika Osińska, rocznik 1977. Kobieta-zabójczyni?! To nie mieściło się w głowie opinii społecznej, a media dodatkowo podsycały temat, koncentrując się szczególnie na osobie Moniki – „bo kobieta!”. Ale czy rzeczywiście wszyscy zabili? I czy wyrok dożywocia (karę śmierci zniesiono w 1988 r.) nie okazał się w pewnym momencie torturą? – Kara powinna zawierać element wychowawczy, a dożywocie w Polsce przypomina powolną karę śmierci. Jest to kara eliminacyjna – mówił na spotkaniu Wojciech Tochman.
Książka Tochmana to hołd złożony wybitnej reporterce Lidii Ostałowskiej, która w latach 2013-2017 odwiedzała Monikę Osińską w więzieniu, zbierając materiał na książkę. Ostatecznie publikacja nie powstała, bo Osińska zmieniła zdanie w kwestii jej wydania, a Ostałowska nagle zmarła. Tematem zainteresował się Wojciech Tochman, zadając na początku zasadnicze pytanie, które powinno było paść już w 1996 roku – „kim byli ci młodzi ludzie?” Odpowiedzi możemy poszukać w książce.
Książki Wojciecha Tochmana, w tym najnowsza „Historia na śmierć i życie”, są dostępne w raciborskiej bibliotece.
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/