40-lecie Chóru BRZEZIE – koncert jubileuszowy [ZDJĘCIA]

40-lecie Chóru BRZEZIE – koncert jubileuszowy

Tradycje śpiewacze w Brzeziu nad Odrą sięgają czasów przedwojennych. Chór występuje nie tylko w Brzeziu, ale jest też zapraszany poza granice parafii.

W miniony weekend odbyły się uroczystości z okazji 800 lat pierwszej wzmianki o Brzeziu i 40 lat Chóru Brzezie. Zwieńczeniem obchodów był koncert chóru w kościele pw. św. Ap. Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu.

- reklama -

Tradycje śpiewacze w Brzeziu nad Odrą sięgają czasów przedwojennych, kiedy to w kościele w okresie Wielkiego Tygodnia wykonywano Pasję według św. Mateusza w opracowaniu Karola Hoppego na chór i głosy solowe. Wiele lat po wojnie powrócono do tej tradycji. Pierwszym dyrygentem chóru w tej postaci był Nikodem Burek. Jego zapiski w kronice chóru sięgają 1983 r. i na ten rok datowane jest powstanie Chóru Mieszanego Brzezie. Po niespodziewanej śmierci dyrygenta w 1997 r. prowadzenie chóru przejęła jego córka Aleksandra Gamrot, która zajmuje się tym do dziś. W repertuarze znajdują się utwory sakralne i świeckie, a chór występuje nie tylko w Brzeziu, ale jest też zapraszany poza granice parafii.

Jubileusz był okazją, aby podziękować seniorom – „chóralnym emerytom”, którzy przez wiele lat, nawet dziesięciolecia, śpiewali w chórze, a ze względu na wiek czy stan zdrowia, nie mogą już kontynuować przygody ze śpiewem chóralnym. Okolicznościowe dyplomy i honorowe złote Odznaki Chóru Brzezie otrzymali: Błaszczok Henryk, Błaszczok Józef, Burek Helena, Cieślik Maria, Cymerman Łucja, Fiołka Alojzy, Gołeczka Antonina, Kurka Elżbieta, Rumpel Gertruda, Sekuła Henryk i Zychma Elżbieta.

Z kolei zarząd główny Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr na podstawie opinii Kapituły Odznaczeń i Godności w uznaniu zasług dla kultury muzycznej oraz wieloletnią aktywną działalność w zespołach artystycznych przyznał Odznaki Honorowe. Odznakę I stopnia – Odznakę Brązową – otrzymali: Ciszek Krzysztof, Jezusek Katarzyna, Malon Izabela, Olejarnik Maria, Psotta Daniel i Sochiera Alfred. Odznaka II stopnia – Odznaka Srebrna – powędrowały do: Franke Urszuli i Psotty Teresy. Odznakę III stopnia – Odznakę Złotą – dostali: Botorek Lucyna, Gamrot Jakub, Gamrot Stanisław, Glenc Bożena, Jasita Maria, Kesler Hanna i Stawinoga Maria. Odznakę IV stopnia – Odznakę Złotą z Laurem – otrzymali: Błaszczok Danuta, Gamrot Aleksandra, Gamrot–Wrzoł Marta, Gamrot Zuzanna, Kampka Regina, Orc Piotr, Orc Ryszard, Solich Krystian i Stawinoga Elżbieta. Odznaki Honorowe Związku przyznaję się nie tylko osobom fizycznym, ale również zespołom artystycznym zrzeszonym w okręgach. Chór Mieszany Brzezie uhonorowany został Odznaką IV stopnia – Odznaką Złotą z Laurem.

Czytaj także: Uroczystości z okazji 800 lat pierwszej wzmianki o Brzeziu [ZDJĘCIA] [WIDEO]

fot. Ireneusz Burek
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj