Eufemia czczona jest Raciborzu jako świątobliwa kandydatka na ołtarze. Trwa jej proces beatyfikacyjny.
665 lat temu zmarła Eufemia raciborska – księżniczka raciborska i mniszka dominikanka, której kult trwa do dzisiaj. Jej imieniem nazwano plac znajdujący się przy Muzeum w Raciborzu, czyli dawnym klasztorze zgromadzenia dominikanek św. Ducha, do którego należała Ofka.
Dokładna data urodzenia Eufemii raciborskiej, zwanej również Ofką Piastówną, nie jest znana. Wiadomo, że urodziła przed 1299 r. Jej ojcem był Przemysław, książę raciborski z dynastii Piastów, a matką Anna, księżniczka czerska. Była najprawdopodobniej pierwszą córką pary książęcej, a imię otrzymała po babce, córce Władysława Odonica wielkopolskiego i żonie Władysława opolskiego.
9 kwietnia 1306 r. ojciec postanowił umieścić Ofkę w klasztorze dominikanek św. Ducha w Raciborzu na naukę i wychowanie. Siedem lat później wstąpiła do klasztoru. Miała naśladować wzorce św. Jadwigi z Andechs, księżnej Anny, św. Agnieszki z Pragi, błogosławionych Benigny i bł. Bronisławy, a przede wszystkim mistyczki i stygmatyczki dominikanki św. Katarzyny ze Sieny. Dwukrotnie była przeoryszą zgromadzenia. Dokumenty mówią o niej jako o osobie, która dbała o pomnażanie majątku swojego klasztoru. Pozyskała m.in. wsie Proszowiec, Markowice, Lyski, Pogrzebień i Lubomię, a także dziesięciny ze wsi Bieńkowice, Strzybnik, Sudół i Kornowac. Dominikanki kupiły też m.in. Ligotę, Ucieszków i połowę wsi Warmutowice czy miasteczko Baborów. W 1345 r. papież Klemens VI zatwierdził wszystkie nabytki raciborskich dominikanek i tym samym wziął je pod swoją opiekę. Wybudowany i konsekrowany 29 września 1334 r. kościół i klasztor pw. św. Ducha stał się ogniskiem religijnego i kulturalnego życia w Raciborzu.
8 grudnia 1358 r. Eufemia kazała sporządzić obszerny testament, w którym wszystkie nabytki przekazała na rzecz zgromadzenia. Zmarła 17 stycznia 1359 r. Została pochowana w kaplicy św. Dominika przy klasztorze dominikanek w Raciborzu.
Na początku XIX w. trumienkę z jej szczątkami przeniesiono do kościoła pw. WNMP, gdzie poświęcono jej jeden z bocznych ołtarzy. Podczas pożaru kościoła w 1945 r. spłonął on wraz ze wspomnianą trumienką.
Eufemia czczona jest do dziś w Raciborzu jako świątobliwa kandydatka na ołtarze. 16 stycznia 2022 r. w kościele pw. WNNMP w Raciborzu biskup Opolski Andrzej Czaja otworzył proces beatyfikacyjny.
oprac. /kp/