Pl. Księżnej Ofki Piastówny w Raciborzu. 665 lat temu zmarła Eufemia raciborska

ofka piastowna
Eufemia raciborska na obrazie w kościele WNMP w Raciborzu

Eufemia czczona jest Raciborzu jako świątobliwa kandydatka na ołtarze. Trwa jej proces beatyfikacyjny.

665 lat temu zmarła Eufemia raciborska – księżniczka raciborska i mniszka dominikanka, której kult trwa do dzisiaj. Jej imieniem nazwano plac znajdujący się przy Muzeum w Raciborzu, czyli dawnym klasztorze zgromadzenia dominikanek św. Ducha, do którego należała Ofka.

- reklama -

Dokładna data urodzenia Eufemii raciborskiej, zwanej również Ofką Piastówną, nie jest znana. Wiadomo, że urodziła przed 1299 r. Jej ojcem był Przemysław, książę raciborski z dynastii Piastów, a matką Anna, księżniczka czerska. Była najprawdopodobniej pierwszą córką pary książęcej, a imię otrzymała po babce, córce Władysława Odonica wielkopolskiego i żonie Władysława opolskiego.

9 kwietnia 1306 r. ojciec postanowił umieścić Ofkę w klasztorze dominikanek św. Ducha w Raciborzu na naukę i wychowanie. Siedem lat później wstąpiła do klasztoru. Miała naśladować wzorce św. Jadwigi z Andechs, księżnej Anny, św. Agnieszki z Pragi, błogosławionych Benigny i bł. Bronisławy, a przede wszystkim mistyczki i stygmatyczki dominikanki św. Katarzyny ze Sieny. Dwukrotnie była przeoryszą zgromadzenia. Dokumenty mówią o niej jako o osobie, która dbała o pomnażanie majątku swojego klasztoru. Pozyskała m.in. wsie Proszowiec, Markowice, Lyski, Pogrzebień i Lubomię, a także dziesięciny ze wsi Bieńkowice, Strzybnik, Sudół i Kornowac. Dominikanki kupiły też m.in. Ligotę, Ucieszków i połowę wsi Warmutowice czy miasteczko Baborów. W 1345 r. papież Klemens VI zatwierdził wszystkie nabytki raciborskich dominikanek i tym samym wziął je pod swoją opiekę. Wybudowany i konsekrowany 29 września 1334 r. kościół i klasztor pw. św. Ducha stał się ogniskiem religijnego i kulturalnego życia w Raciborzu.

Wizerunek Ofki na ścianie byłego klasztoru, obecnie muzeum. Fot. Muzeum w Raciborzu

8 grudnia 1358 r. Eufemia kazała sporządzić obszerny testament, w którym wszystkie nabytki przekazała na rzecz zgromadzenia. Zmarła 17 stycznia 1359 r. Została pochowana w kaplicy św. Dominika przy klasztorze dominikanek w Raciborzu.

Na początku XIX w. trumienkę z jej szczątkami przeniesiono do kościoła pw. WNMP, gdzie poświęcono jej jeden z bocznych ołtarzy. Podczas pożaru kościoła w 1945 r. spłonął on wraz ze wspomnianą trumienką.

Eufemia czczona jest do dziś w Raciborzu jako świątobliwa kandydatka na ołtarze. 16 stycznia 2022 r. w kościele pw. WNNMP w Raciborzu biskup Opolski Andrzej Czaja otworzył proces beatyfikacyjny.

muzeum w raciborzu
Muzeum w Raciborzu, dawny klasztor dominikanek. Fot. arch. red.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj