Licznie zgromadzona publiczność usłyszała znane i lubiane kolędy i pastorałki w niecodziennych aranżacjach.
13 stycznia parafia św. Tomasza Apostoła wraz z Centrum Kultury i Sportu Tkalnia w Kietrzu zaprosiły mieszkańców na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu znanego zespołu Bartnicky – jednego z najlepszych i najbardziej energetycznych zespołów folkrockowych w Polsce. Koncert otworzył dyrektor Tkalni Michał Fita. – Wymyśliliśmy taką idęę świętowania wspólnie z ks. proboszczem Januszem Rempalskim, żebyście państwo mogli sycić ducha i sycić się kulturą – podkreślił.
Licznie zgromadzeni widzowie usłyszeli znane i lubiane kolędy i pastorałki w niecodziennych aranżacjach, a koncert poprowadził znany ze swej charyzmy lider zespołu Bogdan Bartnicki. Zespół zaprezentował najbardziej znane polskie kolędy jak „Cicha noc”, „Wśród nocnej ciszy”, „Z narodzenia Pana”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Jezus malusieński”, „Gdy śliczna Panna”, ale również polskie i czeskie pastorałki m.in. „Dej Pón Bóg”, „Gore Gwiazda”, „Štědrý večer”, „Pásli ovce Valasi”, „Hola Pasterze” czy autorski utwór „Święta w naszych sercach”.
Grupa wystąpiła w składzie: Bogdan Bartnicki – wokal, skrzypce, Michał Opaliński – gitara elektryczna, Aleksander Zagdański – gitara basowa, Alexander Cieślik – perkusja, Marek Kuder – instrumenty klawiszowe, Marcin Władarz – realizacja dźwięku. Zespół Bartnicky jest już znany kietrzańskiej publiczności. Po raz pierwszy kolędował w Kietrzu dwa lata temu z okazji przejścia Orszaku Trzech Króli również na zaproszenie Michała Fity.
Zespół Bartnicky to projekt muzyczny, który powstał na początku 2011 r. Na jego czele stoi skrzypek i wokalista Bogdan Bartnicki, urodzony na Zaolziu w czeskich Beskidach. Członkowie zespołu to ludzie kochający i grający różne gatunki muzyki, których połączyła chęć stworzenia czegoś nowego i oryginalnego. W efekcie powstała muzyka zawierająca w sobie góralski pazur, rockową gitarę, nowoczesne klawisze dynamiczną sekcję, i wiele innych folkowych klasycznych instrumentów i brzmień. Zespół podczas koncertów wykonuje nowy autorski repertuar, jak również utwory ludowe pochodzące z Beskidów we własnych aranżacjach. Zespół grał w Polsce, w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, na Węgrzech, a nawet w Konsulacie RP w Wiedniu. Zespół ma na koncie takie hity jak: „Powiedz mi rzeko”, „Serce bych oddoł”, „Nasza muzyka”, do których zostały nagrane również teledyski.
fot. Łukasz Kretek
oprac. /kp/