Spotkaniu towarzyszył wernisaż wystawy przygotowanej przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie oraz projekcja filmu „Ludzie drogi: Terra Banatica”.
Czym jest Via Transilvanica? Jak można przemierzyć szlak? Co oferuje? O biegnącej przez niemal całą Rumunię trasie wzorowanej na słynnym Camino de Santiago opowiedziała w raciborskiej bibliotece Martyna z Projektu Rumunia. Spotkaniu towarzyszył wernisaż wystawy przygotowanej przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie oraz projekcja filmu „Ludzie drogi: Terra Banatica”.
– Rumunia… Po pierwsze jest dość blisko Polski (nie dalej niż popularna Chorwacja!) i zdecydowanie jest tam co oglądać. Po drugie – co często jest przedmiotem dyskusji – naprawdę jest bezpieczna! Po trzecie rozwija się wyjątkowo szybko a Rumuni są gościnni i życzliwi. Tak Martyna – założycielka projektrumunia.pl – przekonywała licznie zgromadzoną publiczność biblioteki, że Rumunia jest niezwykła i zdecydowanie warta odwiedzenia. A zwiedzić ją można m.in. korzystając z trasy Via Transilvanica, która oferuje zupełnie nowe spojrzenie na turystykę, obcowanie z naturą i ze sztuką oraz bliski kontakt z historią. Prowadząca spotkanie zabrała uczestników na szlak Vii Transilvanici – od Bukowiny z pięknymi cerkwiami wpisanymi na listę Unesco, przez Krainę Górną z urokliwym jeziorem Colibița, dalej przez Krainy Seklerów i Sasów z obowiązkowym zwiedzaniem Sighișoary – jednego z najpiękniejszych miast Transylwanii, Krainę Dacką i Banacką, a skończywszy nad Dunajem w Krainie Rzymskiej. Trasę można przemierzyć piechotą, rowerem lub konno. Na koniec otrzymuje się certyfikat i… koniecznie trzeba zjeść tradycyjny rumuński deser papanași. Po przejściu 1400 km taka słodka, bardzo kaloryczna przyjemność należy się każdemu! – relacjonuje raciborska biblioteka.
Po krótkiej prelekcji czytelnicy mogli zwiedzić wystawę „Via Transilvanica” składającą się z 22 plansz i zawierającą informacje na temat trasy, regionów, przez które przebiega oraz elementów dziedzictwa architektonicznego i przyrodniczego oraz obejrzeć film „Ludzie drogi: Terra Banatica” w reżyserii Mircei Gherase. Wystawę można oglądać do 4 kwietnia w Galerii Gawra w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu przy ul. Kasprowicza 12.
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/