Konkurs gwary śląskiej w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Konkurs gwary śląskiej w raciborskiej bibliotece

Do konkursu zgłosiło się 35 uczestników. Rozpoczęli najmłodsi, reprezentujący przedszkola z Raciborza, Bolesławca, Zabełkowa, Tworkowa, Górek Śląskich, Bieńkowic i Rudnika.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu po raz czternasty zorganizowała Konkurs Gwary Śląskiej. W tym roku w jury konkursowym zasiedli: Julita Ćwikła – etnolożka i pracownica Muzeum w Raciborzu, dr Marcela Szymańska – doktor nauk humanistycznych i nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Krzanowicach, Marek Szołtysek – śląski pisarz, dziennikarz, historyk oraz autor książek związanych z Śląskiem oraz przewodnicząca Małgorzata Szczygielska – dyrektor raciborskiej biblioteki.

- reklama -

Do konkursu zgłosiło się 35 uczestników. Rozpoczęli najmłodsi, reprezentując przedszkola z Raciborza, Bolesławca, Zabełkowa, Tworkowa, Górek Śląskich, Bieńkowic i Rudnika. Wyniki:
1. miejsce – Ewelina Zieliński
2. miejsce – Liwia Soroka
3. miejsce – Wojciech Seeman
Wyróżnienia otrzymały Aleksandra Siekierzycka oraz Monika Socha.

W drugiej części konkursu zmierzyli się uczniowie szkół podstawowych z Raciborza, Zabełkowa, Górek Śląskich, Bieńkowic, Kuźni Raciborskiej, Nędzy oraz Krowiarek. W kategorii klas I–III zwyciężyli:
1. miejsce Julia Musioł
2. miejsce Bartosz Lamla
3. miejsce Rafał Bedrunka
Wyróżnienia otrzymali Fabian Skutela oraz Przemysław Stuchly.

W kategorii klas IV–VIII zwyciężyli:
1. miejsce Hanna Podgórska
2. miejsce Vivien Dyrcz
3. miejsca Wiktor Cyran
Wyróżnienia otrzymały Julia Tatarczyk oraz Jessica Szarek.

W podsumowaniu Marek Szołtysek zabawiał wszystkich krótkimi anegdotkami oraz zachęcał, aby za rok uczestnicy skupili się na opowiadaniu o tym, co znają, o swojej rodzinie, sąsiadach, wsi.

Swoimi patronatami konkurs objęli Prezydent Miasta Raciborza oraz Starosta Raciborski. Dzięki staraniom Młodzieżowej Rady Miasta Raciborza laureaci miejsc 1-3 wszystkich kategorii będą mogli spędzić w te wakacje czas w aquaparku H2Ostróg.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj