Organy w raciborskiej szkole muzycznej oczarowały najmłodszych [ZDJĘCIA]

koncert umuzykalniajacy
Organy w raciborskiej szkole muzycznej oczarowały najmłodszych

W ramach koncertów umuzykalniających najmłodsi uczniowie mieli okazję poznać i usłyszeć grę na organach.

Przedostatni koncert umuzykalniający w tym roku szkolnym zamiast w Raciborskim Centrum Kultury odbył się Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. S. Moniuszki w Raciborzu. To właśnie tam znajdują się organy, które były muzycznym bohaterem spotkania z uczniami klas I-III raciborskich szkół podstawowych.

- reklama -

Wirtuozem tego wyjątkowego instrumentu był Stanisław Pielczyk, znany już publiczności z wcześniejszych koncertów umuzykalniających, gdzie prezentował grę na pozytywie. To nie tylko organista, ale także organomistrz – stroi i naprawia organy oraz sam konstruuje instrumenty dawne. Jest absolwentem raciborskiej szkoły muzycznej oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie obecnie wykłada i posiada tytuł doktora. Opiekuje się również organami NOSPR-u, jednym z największych instrumentów koncertowych w Europie posiadającym aż 105 głosów.

Podczas koncertu wystąpili także uczniowie szkoły muzycznej, którzy zaprezentowali swoje umiejętności gry na fortepianie. Każdy z trzech koncertów uświetnił występ innego pianisty. Jednak największą atrakcją była możliwość zobaczenia organów z bliska oraz poznanie ich budowy dzięki ich ekspozycji na scenie głównej szkoły muzycznej. Franciszek Borysowicz prowadzący koncerty umuzykalniające wprowadził dzieci w tajniki budowy instrumentu, tłumacząc m.in., ile klawiatur mają organy oraz jak brzmią różne rejestry, takie jak fletowy i puzonowy.

Dzieci miały także okazję czynnie uczestniczyć w koncercie – niektóre z nich przewracały nuty organiście, co wzbudziło radość Stanisława Pielczyka, a inni próbowali zagrać na klawiaturze nożnej czy wyciągać rejestry głosowe, jak to często robią asystenci organistów.

Podczas koncertu zabrzmiały utwory takie jak „Inwencja” J.S. Bacha, „Pedalexercitium” oraz „Tokata d-moll”. Następnie przyszedł czas na kompozycje francuskich twórców – „Marcietta” Th. Dubois oraz „Tocata z suity gotyckiej” Leona Boellmanna. Na finał, Stanisław Pielczyk zaprezentował dynamiczną „Fugę-Bolero” polskiego kompozytora M. Sawy.

Ostatni koncert w tym roku szkolnym odbędzie się 11 czerwca w sali widowiskowej RCK RDK, gdzie młodych melomanów odwiedzi orkiestra kameralna.

Koncerty umuzykalniające organizowane przez Raciborskie Centrum Kultury odbywają się dzięki dofinansowaniu Miasta Racibórz.

fot. RCK
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj