Chodniki i sygnalizacja poprawią bezpieczeństwo w gminie Krzyżanowice

Bezpieczniej na DK45 pomiędzy Tworkowem a Roszkowem

W Tworkowie wybudowano 500 m chodnika. Doposażono też przejścia dla pieszych.

Na drodze krajowej nr 45 między Tworkowem a Roszkowem będzie bezpieczniej. Mieszkańcy mogą korzystać ze wzbudzanej drogowej sygnalizacji świetlnej w rejonie przedszkola w Krzyżanowicach. Doposażono też istniejące przejście dla pieszych przy ośrodku zdrowia o podświetlony i wyniesiony nad nie znak D6 „przejście dla pieszych”. Będzie on wyposażony w pulsującą sygnalizację ostrzegawczą w kolorze żółtym. Ponadto zostały wybudowane chodniki po lewej, jak i po prawej stronie drogi krajowej nr 45. Najdłuższy odcinek, o długości 500 m, został wybudowany w Tworkowie, gdzie powstała również kładka dla pieszych nad ciekiem melioracyjnym. W Krzyżanowicach powstał też chodnik w poziomie jezdni na przedłużeniu ciągu pieszo-rowerowego. W ramach budowy chodników w Roszkowie i Krzyżanowicach przekrój DK45 zostanie zmieniony na półuliczny dzięki obramowaniu jezdni krawężnikami. Wzdłuż chodnika od strony rowu zamontowano wygrodzenie ochronne w postaci balustrady.

- reklama -

– Budowa chodników, ciągów pieszo-rowerowych i sygnalizacji świetlnych to jedne z najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych rozwiązań z zakresu inżynierii drogowej, znacznie podnoszące poziom bezpieczeństwa i komfort ruchu. Przeznaczone są dla grupy najbardziej narażonej na poważne skutki zdarzeń drogowych – niechronionych użytkowników dróg, czyli pieszych i rowerzystów. Realizacja inwestycji przyczyni się do ogólnego wzrostu bezpieczeństwa ruchu drogowego na istniejącym odcinku DK45 – podkreśla Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Wartość zadania to prawie 2,8 mln zł. Inwestycję sfinansowano ze środków budżetu państwa będących w dyspozycji GDDKiA. Realizacja prac była możliwa dzięki rządowemu Programowi Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej, którego celem poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych.

fot. GDDKiA
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj