Rowerowy rajd po zabytkach Raciborszczyzny [ZDJĘCIA]

Rowerowy rajd po zabytkach Raciborszczyzny
Rowerowy rajd po zabytkach Raciborszczyzny

Trasa prowadziła przez północną część powiatu raciborskiego pomiędzy dawnymi majątkami ziemskimi Henckel–Gaschinów, Königów, von Eichtedtów, von Eichendorffów i innych.

7 września odbyła się wycieczka rowerowa szlakiem zabytków powiatu raciborskiego. Do udziału już po raz trzeci zaprosiło Miasto Racibórz w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, czyli święta zabytków. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Szlaki, sieci, połączenia” i jak podkreślają organizatorzy, wyprawa była okazją nie tylko do pokazania przenikania się dawnych majątków ziemskich, życia chłopów i szlachty oraz do ukazania sieci wspaniałych pałaców i dworków, ale również do integracji społecznej pomiędzy gminami i pokoleniami.

- reklama -

Trasa prowadziła przez północną część powiatu raciborskiego pomiędzy dawnymi majątkami ziemskimi Henckel–Gaschinów, Königów, von Eichtedtów, von Eichendorffów i innych. Na początku uczestnicy odwiedzili barokową kaplicę Gaschinów, która zachowała się w kościele św. Jakuba na Rynku w Raciborzu, następnie zobaczyli pałace w Rudniku i Strzybniku wraz z kuźnią i spichlerzem dworskim z 1816, r. spotkali się też z przedstawicielem gminy Rudnik – Zygmuntem Kandorą, który oprowadził ich po Ogrodach Gawliny, a dzięki uprzejmości firmy Danko zobaczyli założenie pałacowo-parkowe z mauzoleum oraz witrażem w holu pałacu w Modzurowie. Z kolei po przejeździe aleją czereśniową odtworzoną dzięki inicjatywie mieszkańców gminy Pietrowice Wielkie zobaczyli pałac w Krowiarkach i malowniczo położony pałac rodziny Schramków w Jastrzębiu, do którego prowadzi stara jesionowa aleja.

Potem grupa od strony Łanów dotarła do ruin pałacu w Sławikowie, gdzie zwiedziła założenie pałacowo-parkowe z przewodnikiem z Fundacji Gniazdo. Omówił on historię obiektu i przeprowadzone prace ratunkowe, a także pokazał tamtejszy spichlerz dworski, stary browar i park z mauzoleum. Na zakończenie uczestnicy przejechali obok ruin zniszczonego w 1945 r. mostu w Grzegorzowicach i zatrzymali się pod zachodzącym słońcem przy ruinach pałacu w Łubowicach. Rajd zakończył się na dziedzińcu Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Kolejne wydarzenie w ramach EDD to „Historyczna bitwa na mikrofony”, która odbędzie się 14 września w bibliotece przy ul. Kacprowicza. Czytaj więcej: Historyczna bitwa na mikrofony i film „Książęta Lichnowsky i ich kulturalne kontynuacje” w raciborskiej bibliotece 14 września

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj