Uruchomienie zbiornika da możliwość zmniejszenia presji wywieranej na wały przeciwpowodziowe przez ogromne ilości wody i może pozwolić na przywrócenie zrzutów deszczówki.
Intensywne ulewy spowodowały, że stany alarmowe na Odrze w Chałupkach, Krzyżanowicach i Raciborzu-Miedoni zostały przekroczone. Z związku z tą sytuacją prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz zwrócił się do prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej o natychmiastowe rozpoczęcie napełniania zbiornika Racibórz Dolny. – Rosnący poziom wód w Odrze, oprócz bezpośredniego zagrożenia powodziowego, powoduje konieczność okresowego zamykania włazów przelewowych, co z kolei prowadzi do przeciążenia miejskiej sieci kanalizacyjnej. W konsekwencji, zamiast odprowadzać wody opadowe, kanalizacja zaczyna je wyrzucać na powierzchnię, powodując lokalne podtopienia. W tej sytuacji jedynym skutecznym rozwiązaniem jest obniżenie poziomu wód w Odrze poprzez napełnienie zbiornika. Dlatego też, w imię bezpieczeństwa mieszkańców, zwracam się z ponagleniem do podjęcia pilnych działań, które umożliwią zarówno ochronę przed powodzią, jak i zapewnienie prawidłowego funkcjonowania miejskiej infrastruktury – poinformował włodarz późnym popołudniem.
Wody Polskie w odpowiedzi przekazały, że zbiornik Racibórz Dolny jest gotowy do działania, a polder Buków już przejmuje wody z koryta Odry. Sam zbiornik zostanie jednak uruchomiony dopiero wtedy, gdy przepływ Odry osiągnie 750 m³/s. – Moment uruchomienia zbiornika w Raciborzu jest szczególnie istotny w jego funkcjonowaniu, gdyż rolą obiektu jest bezpieczne przyjęcie i wymierne spłaszczenia całej fali powodziowej, a nie tylko jej początku. Zbiornik pracuje w oparciu o instrukcję gospodarowania wodą, która określa ramy rozpoczęcia piętrzenia wody – podkreślono i zapowiedziano uruchomienie zbiornika w optymalnym momencie, zapewniającym maksymalne bezpieczeństwo mieszkańców.
RZGW w Gliwicach poinformował wieczorem, że rozpoczął procedurę uruchomienia zbiornika Racibórz Dolny. – To świetna wiadomość dla Raciborza. Uruchomienie zbiornika da możliwość zmniejszenia presji wywieranej na wały przeciwpowodziowe przez ogromne ilości wody w Odrze. A także może pozwolić na przywrócenie zrzutów deszczówki, co umożliwi lepszy odbiór wód deszczowych z miasta – podkreślił Jacek Wojciechowicz.
oprac. /kp/