Każdy głosujący może oddać głos tylko raz w ciągu trwania głosowania na jeden projekt ogólnomiejski i jeden projekt lokalny.
Trwa głosowanie w IX edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu. Tym razem wpłynęło 39 wniosków, w tym 17 projektów ogólnomiejskich. Tylko dwa projekty nie spełniły wymogów regulaminu i zostały ostatecznie odrzucone. Głosowanie zakończy się 30 września o godz. 9:00.
Budżet obywatelski to mechanizm partycypacyjny, w ramach którego mieszkańcy miasta mają prawo zgłaszać projekty zadań do realizacji z wydzielonej części budżetu, a następnie wybierać w trybie głosowania te projekty, które przeszły pozytywnie proces weryfikacji. Każdy głosujący może oddać głos tylko raz w ciągu trwania głosowania na jeden projekt ogólnomiejski i jeden projekt lokalny. W głosowaniu mogą uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Raciborza, którzy oświadczyli, że mieszkają na terenie Miasta Racibórz.
W przypadku osób poniżej 13. roku życia na karcie do głosowania podpisuje się rodzic/opiekun prawny, przy czym zaznacza, że głosuje w imieniu osoby małoletniej. Osoby niepełnoletnie między 13. a 18. rokiem życia mogą samodzielnie oddać swój głos na karcie do głosowania, przy czym wymagana jest wówczas zgoda rodzica/opiekuna prawnego.
Na wybrany projekt można zagłosować na stronie internetowej www.bo.raciborz.pl, podając swój numer telefonu, na który przyjdzie bezpłatny kod potwierdzający oddanie głosu, bądź elektronicznie lub na papierowej karcie w Urzędzie Miasta Racibórz w Biurze Obsługi Interesantów oraz w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu (elektronicznie). Wymagana liczba głosów to: min. 100 dla projektów ogólnomiejskich i min. 50 dla projektów lokalnych.
Wśród projektów ogólnomiejskich są: „Biblioteka z pasją 2.0” (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu), „Zagroda dla zwierząt” (Arboretum Bramy Morawskiej), „Ogród seniora” (ul. Długa 27), „Naturalny ogród zabaw”, „Srebrna 12 Un & Spa” (stadion KS Unia Racibórz), „Oświetlenie pumptracku przy ul. Żorskiej”, „Wolnomyśliciel Krzysztofek” (ul. Długa 31), „Edukacja artystyczna dzieci i młodzieży” (RCK), „Nowy plac zabaw przy SP 15”, „Nowe technologie – nowe możliwości. Cyfrowa sztuka w Raciborzu” (RCK), „Rewitalizacja parku Moniuszki”, „Bike stop ławeczka” (skrzyżowanie ul. Bojanowskiej i Czynu Społecznego), „Raciborski Festiwal Gamingowy”, „Utwardzenie drogi dojazdowej do ROD Ulga”, „Zabawa na cztery fajerki – warsztaty i potańcówki” (DK Strzecha). Pełną listę projektów ogólnomiejskich i lokalnych wraz z opisami można pobrać TUTAJ.
oprac. /kp/