Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację.
Ruszyła szósta edycja kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz, czym oddychasz”. Śląska odsłona kampanii została zainaugurowana w Raciborzu, gdzie płuca będzie można oglądać do 13 grudnia na pl. Długosza.
Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz opowiedział o działaniach podejmowanych w Raciborzu mających na celu poprawę jakości powietrza. – Mamy szereg programów, które realizujemy w tej chwili, które zmierzają do tego, żeby eliminować tzw. kopciuchy, czyli nieekologiczne źródła ciepła, czy to w budynkach jednorodzinnych, czy też wielorodzinnych. Najnowszy program ruszył we wrześniu, to jest nowy program „Ciepłe Mieszkanie”. Przypomnę również, że dodatkowe 8 mln zł przeznaczamy na likwidację kopciuchów w zasobach miejskich, czyli robi to Miejski Zarząd Budynków – wymienił włodarz. Miasto pozyskało również mobilne laboratorium, dzięki któremu Straż Miejska będzie mogła sprawnie przeprowadzać kontrolę palenisk.
W tym sezonie grzewczym mobilne instalacje przedstawiające ludzkie płuca odwiedzą 29 miejscowości w 10 województwach. Trafią one głównie do gmin, w których nie prowadzi się pomiaru jakości powietrza. W województwie śląskim będzie można je oglądać także w Ustroniu, Radzionkowie, Żorach, Bieruniu i Dąbrowie Górniczej. Szósta edycja skupia się na wpływie zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci. – Jak podkreślają naukowcy i lekarze zajmujący się zanieczyszczeniem powietrza, dzieci są szczególnie wrażliwe na unoszące się w powietrzu szkodliwe substancje. Nie tylko pochłaniają one więcej zanieczyszczeń w przeliczeniu na masę ciała, ale również zaburzają rozwój dziecięcych organizmów. Badania wykazują, że dzieci, które wyrastały w zasmogowanym otoczeniu, są w dojrzałym wieku bardziej podatne na przewlekłe choroby układu oddechowego i układu krążenia. W kolejnych kampaniach mobilnych płuc koncentrować się będziemy za każdym razem na innej grupie społecznej – tłumaczy Magdalena Cygan, koordynatorka kampanii.
Po raz pierwszy płuca trafiają do gmin na prośbę ich przedstawicieli, a w miejscowościach tych najczęściej nie jest prowadzony pomiar jakości powietrza. Pojawią się m.in. w zasmogowanej Nowej Rudzie czy położonej na Podlasiu Hajnówce. – Kampania PAS rusza w szczególnym momencie. Odnotowujemy w Polsce stopniową poprawę jakości powietrza wynikającą z likwidacji ok. miliona starych kotłów, czyli tzw. kopciuchów. Z drugiej strony, w obecnym sezonie grzewczym już zaczynamy odnotowywać przekroczenia dopuszczalnych poziomów zanieczyszczenia, których przyczyną jest ok. dwóch milionów wciąż działających kopciuchów. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby doprowadzić do trwałej poprawy jakości powietrza w Polsce – podkreśla Piotr Siergiej, rzecznik PAS.
Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Powietrze zasysane jest poprzez białą flizelinę pokrywającą płuca przez dwa wentylatory symulujące proces oddychania. Zanieczyszczenia powietrza filtrowane przez “płuca” osiadają na białej materii, która – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. Instalacja ustawiana jest na cztery tygodnie.
oprac. /kp/