Pl. Długosza, rynek i żwirownia w nowej odsłonie? Posiedzenie raciborskiego komitetu rewitalizacji

Podczas spotkania rozmawiano o zagospodarowaniu lokali dworca kolejowego oraz innych przestrzeni w Raciborzu.

20 listopada w Urzędzie Miasta Racibórz odbyło się kolejne posiedzenie raciborskiego komitetu rewitalizacji. Rozmawiano m.in. o Urban Labie, zagospodarowaniu lokali w budynku dworca kolejowego, turystyce i zabytkach oraz o przebudowie rynku.

- reklama -

Na początku omówiono koncepcję Raciborskiego Urban Labu. Elżbieta Franiczek – inspektor ds. Strategii i Rozwoju w UM Racibórz – przybliżyła historię dworca kolejowego w Raciborzu, prezentując jego metamorfozę na przestrzeni lat. Przedstawiła również dotychczasowe działania związane z powstawaniem Urban Labu, takie jak warsztaty i spotkania studyjne, których celem było wypracowanie wizji zagospodarowania dworca i jego okolicy. Efektem tych prac było powołanie specjalnego zespołu, który we współpracy z Politechniką Śląską opracował strategię zagospodarowania przestrzeni oraz stworzył markę dla tego miejsca.

Kolejna część spotkania skupiła się na funkcjonalności nowego dworca. Przedstawiono jego podział na strefy: Stację Młodych, Urban Lab, przestrzenie do wynajęcia i taras widokowy. Każda strefa została zilustrowana zdjęciami i opisana pod kątem przeznaczenia. Podkreślono, że Urban Lab będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców bezpłatnie, a organizowane tam wydarzenia nie będą wiązały się z opłatami za przeprowadzone szkolenia czy warsztaty. Dodatkowo wprowadzony zostanie system rezerwacji sal.

Następnie Wojciech Hipnarowicz – kierownik Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora – przedstawił postępy działań rewitalizacyjnych w Raciborzu. Poinformował, że Urząd Marszałkowski pozytywnie zaopiniował Gminny Program Rewitalizacji dla Miasta Racibórz do 2030 r., który został wpisany do Wykazu Gminnych Programów Rewitalizacji Województwa Śląskiego w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027. Dzięki temu będzie można ubiegać się o wsparcie finansowe na realizację projektów rewitalizacyjnych. Dodał, że przedstawiciele Wydziału Rozwoju UM Racibórz uczestniczą w pracach grupy roboczej ds. rewitalizacji w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.

Podczas spotkania omówiono również poszczególne działania rewitalizacyjne w Raciborzu: „Lokomotywa rozwoju” – zagospodarowanie przestrzeni dworca PKP w Raciborzu, zwiększenie roli kultury i turystyki w rozwoju subregionalnym poprzez ekspozycję średniowiecznych murów miejskich w Raciborzu, renowacja figura św. Jana Nepomucena, poprawa efektywności energetycznej zasobu mieszkaniowego Miasta Racibórz, zwiększenie efektywności energetycznej budynków Muzeum w Raciborzu praz przebudowa płyty rynku wraz z terenami przyległymi. Kolejne omówione działania to: „Zwiększenie efektywności energetycznej poprzez termomodernizację w budynkach Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu wraz z remontem” i „Racibórz w naturę wpisany – przyrodnicza rewitalizacja miasta”, dla którego zostały przedstawione zdjęcia ul. Karola Miarki i ul. Ogrodowej, które zostały odbetonowane.

Nie zabrakło tematu zagospodarowania pl. Długosza i terenu żwirowni. Zaprezentowano różne koncepcje przekształcenia tych przestrzeni oraz zapowiedziano powołanie specjalnych zespołów. Jako przykład inspiracji dla zagospodarowania żwirowni pokazano Park Gródek w Jaworznie. Ponadto dyskutowano o rewitalizacji byłej winiarni i szlaku murali w Raciborzu.

Na zakończenie spotkania Miejska Konserwator Zabytków Maria Olejarnik poinformowała o inicjatywie mieszkańców dotyczącej rewitalizacji cmentarza ewangelickiego przy ul. Starowiejskiej. Wyrazili oni chęć współpracy z miastem, oczekując wsparcia finansowego i technicznego. Ponadto wyróżniła Aleksandra Gromotkę za odnowienie okien w jednym z mieszkań w kamienicy przy pl. Wolności.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj