Raciborska Rajza Stoliczna, czyli historyczna podróż po mieście [ZDJĘCIA]

Raciborska Rajza Stoliczna, czyli historyczna podróż po mieście

Spacer prowadzony przez Natalię Klimaschka i dr. Łukasza Zimnocha rozpoczął się w bibliotece mieszczącej się w zabytkowej willi Hansa Piontka.

30 marca miała miejsce pierwsza edycja Raciborskiej Rajzy Stolicznej zorganizowana przez Stowarzyszenie Wrazidlok we współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną im. Ryszarda Kincla w Raciborzu. Wydarzenie przyciągnęło pasjonatów historii oraz mieszkańców i turystów, którzy postanowili zgłębić tajemnice Raciborza i odkryć ciekawe miejsca w jego sercu.

- reklama -

„Rajza” prowadzona przez Natalię Klimaschka i dr. Łukasza Zimnocha rozpoczęła się w bibliotece mieszczącej się w zabytkowej willi Hansa Piontka. Następnie uczestnicy wyruszyli na spacer, który obejmował liczne punkty historyczne. W trakcie rajzy odwiedzili m.in. I Liceum Ogólnokształcące – dawną siedzibę Sejmiku Prowincji Górnośląskiej, przedwojenne kamienice przy ul. Ogrodowej, a także fabrykę mebli Tschaudera, której budynki są nadal częścią miejskiego krajobrazu. Spacer wiódł również przez ul. Karola Miarki, gdzie znajduje się SOSWNiS, oraz Przystanek Kulturalny Koniec Świata – lokalny browar u Kaula. Po drodze uczestnicy podziwiali także rząd przedwojennych kamienic przy ul. Winnej i Wojska Polskiego, a także pl. Wolności, gdzie znajduje się głaz narzutowy o wadze 42,5 t ustanowiony jako pomnik na cześć Horsta Wessela oraz Apteka pod Łabędziem. Kolejnymi przystankami były: Zespół Szkół Ekonomicznych mieszczący się w klasztorze dominikanek, Raciborskie Centrum Kultury – dawniej Deutsches Haus, które było centrum niemieckiej kultury w regionie oraz Muzeum w kościele dominikanek. Udział w wydarzeniu umożliwił także podziwianie unikalnych murali: mapy Raciborza autorstwa Ryszarda Paurowskiego i nimf wodnych Mony Tusz. Po drodze nie zabrakło również miejsc związanych z religią, takich jak kościół św. Jakuba na Rynku, kaplica grobowa Gaszynów i XVIII-wieczna Kolumna Maryjna, o której legenda do dzisiaj wzbudza emocje. – Rajza zawitała do Raciborza po raz pierwszy, ale sądząc po zainteresowaniu, na pewno nie ostatni! – podsumowuje biblioteka.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj