Co wisi w powietrzu nad Raciborzem? O tym mówiono na konferencji naukowej [ZDJĘCIA]

Co wisi w powietrzu nad Raciborzem? O tym mówiono na konferencji naukowej
Co wisi w powietrzu nad Raciborzem? O tym mówiono na konferencji naukowej

Uczestnicy mieli okazję m.in. wysłuchać historii Śląskiego Obserwatorium w Raciborzu oraz poznać bliżej sieć ACTRIS-PL.

30 maja w siedzibie Sądu Rejonowego w Raciborzu odbyła się otwarta konferencja naukowa w ramach projektu „ACTRIS-PL: Infrastruktura do badania aerozoli, chmur oraz gazów śladowych”. Przedsięwzięcie realizowane pod egidą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadzone jest przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

- reklama -

Konferencja przyciągnęła uwagę mieszkańców zainteresowanych jakością powietrza, zmianami klimatycznymi i badaniami naukowymi prowadzonymi na Śląsku. Wśród uczestników znaleźli się również przedstawiciele lokalnych władz, w tym wiceprezydent Raciborza Michał Kuliga i Miejska Konserwator Zabytków Maria Olejarnik.

Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji działalności Instytutu Geofizyki PAN. Uczestnicy mieli okazję poznać historię Śląskiego Obserwatorium w Raciborzu i zapoznać się z prowadzonymi tam pomiarami sejsmologicznymi. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wystąpienia dotyczące europejskiego konsorcjum ACTRIS oraz funkcjonowania sieci ACTRIS-PL, która dostarcza rzetelnych danych na temat jakości atmosfery i źródeł zanieczyszczeń.

– Konferencja stanowiła znakomitą okazję do popularyzacji wiedzy naukowej w przystępnej formie oraz do budowania świadomości na temat roli nowoczesnej infrastruktury badawczej w monitorowaniu stanu środowiska. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i inspirujące rozmowy. To był wieczór pełen pasji do nauki – bo warto wiedzieć, co naprawdę wisi w powietrzu nad Raciborzem! – podsumowuje raciborskim urząd miasta.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj