
Każdy mały czytelnik znajdzie coś dla siebie – niezależnie od tego, czy woli ciche refleksje, wybuchy śmiechu czy wartką akcję.
Kolorowe ilustracje, wzruszające historie, mnóstwo przygód i ciekawostek – to wszystko czeka na najmłodszych czytelników w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu. W tym tygodniu biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o kolejne tytuły dla dzieci. Każda z książek to prawdziwa literacka perełka, która bawi, uczy i rozwija wyobraźnię.
Wśród nowości znalazły się m.in. piękna rymowana opowieść o rodzinnej bliskości, książka popularnonaukowa, która w przystępny sposób tłumaczy dzieciom, jak działa nasz mózg i dlaczego sen czy koncentracja są takie ważne czy historia o uważności, spokoju i odkrywaniu siebie z sympatyczną kapibarą w roli przewodniczki. Młodzi czytelnicy mogą też wypożyczyć biografię Erlinga Haalanda oraz pełną humoru i zwrotów akcji historię nietypowej rodziny Wieczorków, której członkowie mierzą się z inwazją mściwych owadów.
Wszystkie nowości dostępne są w katalogu biblioteki: katalog.biblrac.pl/news.
Tajemnica miłości – Agata Widzowska
Przepiękna, rymowana opowieść o miłości, bliskości i sile rodzinnych więzi. Co to tak naprawdę jest miłość i skąd wiadomo, że ktoś nas kocha? Jak okazać komuś serce? Tata Agatki jest marynarzem i wyrusza w długi rejs. Dziewczynka nie może zrozumieć, dlaczego tata ją opuścił i zaczyna wątpić w jego miłość. Agatka analizuje różne uczucia, którymi darzy rodziców, dziadków, a nawet ukochanego psa.
Mózg – Wojciech Grajkowski
Jak działa mózg? Czy to prawda, że jest jak superkomputer, połączony ze wszystkimi częściami ciała? Jak to się dzieje, że widzimy, słyszymy, czujemy smak i zapach? W jaki sposób mózg radzi sobie z mnóstwem docierających do niego informacji, by wybierać te, które należy zapamiętać – i gdzie trafiają te nieistotne? Jak wpływa na nas zbyt dużo bodźców? I dlaczego sen jest taki ważny?
Myśl jak kapibara – Michela Fabbri
Można by przypuszczać, że kapibara nic nie robi przez cały dzień, a tymczasem… naprawdę tu jest! Jest i myśli, i ćwiczy! Oto i nasza bohaterka. Czy już ją znasz? To dzięki niej wielu z nas zapragnęło „być jak kapibara”… Tym razem pokazuje nam, jak tego dokonać! Proponuje ćwiczenia z uważności, które pomogą lepiej poznać siebie i innych. Myśl jak kapibara i razem z nią przyglądaj się światu, a z pewnością wyniknie z tego coś dobrego i ciekawego.
Moje przyjaźnie. Nawiązywanie relacji – Christine McLaughlin Eileen Kennedy-Moore
Prawie każde dziecko w pewnym momencie napotyka jakieś problemy w kontaktach z rówieśnikami. Kłótnia z przyjacielem, trudność z odnalezieniem się w grupie, a nawet dokuczanie to typowe w dzieciństwie doświadczenia, dla dziecka przykre i bolesne. Dzieci chcą mieć przyjaciół, jednak relacje rówieśnicze czasem są bardzo skomplikowane.
Od kiedy jestem twoim tatą – Susannah Shane
Tytuł „Od kiedy jestem twoim tatą” opisuje bliską więź, która pojawią się pomiędzy tatą i jego małą wydrą. Książka opowiada o wspólnie spędzonych chwilach, licznych przygodach oraz zabawie. Tata zawsze jest obok i czuwa przy nauce pływania, nurkowania czy biegania po piasku. Jednak to co jest najważniejsze w całej rodzicielskiej relacji oddaje ostatnia strona i piękne zdanie: „Bardzo cię kocham. Jestem z tobą…”.
Haaland. Najlepsi piłkarze świata – Matt Oldfield Tom Oldfield
Erling Haaland był maluchem, kiedy rodzice odkryli u niego pasję do futbolu. Jego ojciec, Alfie Haaland, był zawodowym piłkarzem. Umiał rozpoznać talent i zadbał, aby kilkuletni Erling rozpoczął treningi w prawdziwej akademii piłkarskiej, w norweskim Bryne. Po kilku miesiącach już było wiadomo: Erling będzie napastnikiem. Był wciąż głodny bramek, kochał rywalizację i uwielbiał się uczyć o najlepszych napastnikach świata. I wciąż ciężko pracował. Wkrótce przyszły pierwsze sukcesy.
Rodzice. Instrukcja obsługi dla dzieci – Agnieszka Elbanowska
Poznaj Chałytkę – małą ekspertkę od wielkich spraw! Ma mamę, tatę i kolegę Kazika, a jej codzienność to prawdziwa szkoła przetrwania. Każdego dnia kombinuje, jak dobrze żyć z dorosłymi, nie wpadając przy tym w tarapaty (albo przynajmniej nie za często!). Teraz chętnie podzieli się swoimi sprytnymi trikami – dowiesz się, jak radzić sobie z rodzicami, żeby wszyscy byli zadowoleni… a zwłaszcza TY! Ale uwaga: nie pokazuj tego rodzicom (albo przynajmniej udawaj, że to tylko książka, nie instrukcja!).
Zemsta karalucha – Justyna Bednarek
W podróżującej autobusem amfibią rodzinie Wieczorków każdy jest geniuszem: matka Eugenia (wynalazczyni), ojciec Gerard Filip (entomolog), a także dzieci: Mirosław, Bogumiła, Marcelina i niemowlak Dydyś (choć o talentach tego ostatniego jeszcze niewiele wiadomo). Wyjątkowo uzdolnione są także należące do rodziny zwierzęta: pies As, kotka Aspiryna, chomik Alfred i świerszcz Anastazja. I to się już niebawem bardzo przyda, ponieważ Gerard Filip zostaje… Porwany! Przez żądną zemsty bandę mściwych… Ale o tym dowiecie się już z książki.
[Opisy książek pochodzą od wydawców]
oprac. /kp/