
Uczestnicy wspólnie wykonali pokazową ziołową skrzynię permakulturową, która pozwala stworzyć samowystarczalny, ekologiczny i odporny na szkodniki warzywnik.
Wpisując się w kalendarz europejskich wydarzeń ekologicznych, Racibórz był gospodarzem warsztatów „Cyrkularny ogród. Jak wprowadzić praktyki zero waste w ogrodzie?”. Wydarzenie zorganizowane w Arboretum Bramy Morawskiej przyciągnęło liczne grono entuzjastów ekologicznego ogrodnictwa chcących zgłębić tajniki permakultury. Uczestników w świat tej zrównoważonej metody uprawy wprowadziła Elżbieta Skrzymowska, dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej i pasjonatka ekologicznego ogrodnictwa.
Permakultura to holistyczne podejście do projektowania ogrodów i systemów rolniczych, które naśladuje naturalne ekosystemy. Obejmuje ona takie techniki jak uprawa roślin wieloletnich, kompostowanie, ściółkowanie z wykorzystaniem naturalnych środków ochrony roślin oraz integrowanie zwierząt w ekosystemie ogrodu. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań ogrody stają się bardziej odporne na zmiany klimatu, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na wodę i eliminację konieczności stosowania chemicznych środków ochrony roślin. W efekcie rośliny są zdrowsze, bardziej plenne, a sam ogród staje się samowystarczalny.
Podczas warsztatów przygotowanych przez gminnego ekodoradcę we współpracy z dyrekcją Arboretum uczestnicy mieli okazję zobaczyć specjalnie założone, pożyteczne grządki permakulturowe. W ogrodzie Arboretum rosną miododajne zioła, krzewy dostarczające pożywienia ptakom, a także zainstalowano hotele dla pszczół samotnic, domki dla trzmieli naziemnych oraz poidełka dla ptaków. Wszystkie te elementy wspierają bioróżnorodność i tworzą harmonijny ekosystem.
Druga część spotkania poświęcona była praktycznym zajęciom, a uczestnicy wspólnie wykonali pokazową ziołową skrzynię permakulturową. Taka skrzynia to innowacyjne rozwiązanie, które dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu wielu warstw podłoża pozwala stworzyć samowystarczalny, ekologiczny i odporny na szkodniki warzywnik. Warstwy skrzyni składają się z chrustu (pełniącego funkcję drenażu), kartonów, zrębków oraz ziemi. Tak przygotowana baza może służyć pod uprawy przez wiele lat bez potrzeby corocznego nawożenia. Uczestnicy warsztatów otrzymali również cenne wskazówki dotyczące naturalnych metod walki ze szkodnikami, a także przepisy na naturalne nawozy z pokrzywy i wrotyczu.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/