Silesian Technopolis to działający od ponad dwóch lat klaster technologiczny zrzeszający podmioty edukacyjne, samorządowe i gospodarcze, które wspólnie wspierają odpowiedni kierunek kształcenia młodych mieszkańców powiatu wodzisławskiego.
Klaster technologiczny Silesian Technopolis działa od 2014 r. 13 grudnia do partnerów: Miasta Wodzisław, Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śl., Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, firm Damatic, POL-EKO Aparatura, PREVAC i SAS, dołączyło również Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.
Do uroczystego podpisania partnerstwa doszło w siedzibie firmy PREVAC w Rogowie. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele urzędów, samorządu i przedsiębiorców.
Jak doszło do powstania projektu Silesian Technopolis?
Projekt miał swój początek w rozmowie świeżo wybranego prezesa Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śl. z dyrektorem firmy POL-EKO Aparatura – Sebastianem Kowalskim w maju 2012 r., z której wynikła potrzeba wprowadzenia zmian w systemie edukacji w powiecie. W założeniu pomysłodawców, w Wodzisławiu Śl. miało powstać „centrum dobrego kształcenia”. W czerwcu tego samego roku doszło do kolejnych rozmów, tym razem z przedstawicielami powiatu. Kolejne działania obejmowały nawiązanie współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych, który zajmuje się kształceniem i wspieraniem „zawodowców”. Zamysłem dyrektora Kowalskiego oraz prezesa Dybca było stworzenie takich warunków do nauki w technikum, aby absolwenci szkoły byli gotowi do podjęcia pracy zaraz po jej ukończeniu.
Następnie do współpracy dołączył Andreas Glenz, właściciel firmy PREVAC, producenta aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej do badań w warunkach wysokiej i ultra wysokiej próżni. Toczyły się kolejne rozmowy z przedsiębiorcami, z których jasno wynikało, że każdy z nich boryka się z problemem znalezienia pracowników. Uczniowie, którzy wychodzili ze szkół, pomimo udziału w konkursach czy bardzo dobrych ocen na świadectwie, nie byli przygotowani do podjęcia pracy. Odpowiednie kształcenie odbywało się dopiero bezpośrednio w firmach. Przełomowa w tym temacie okazała się konferencja „Edukacja oczami biznesu”, po której oczywistym było to, iż zarówno edukacja, jak i biznes, chcą tego samego, lecz dążą do tego różnymi drogami. Izba Gospodarcza postanowiła odnaleźć sposób, aby te ścieżki połączyć. Rozpoczęło się szukanie wiodących branż na terenie miasta i całego powiatu. Okazało się, że najprężniej działającą gałęzią w powiecie wodzisławskim są branże wysokich technologii. Izba Gospodarcza podjęła więc kolejne kroki, aby zbadać, w którym momencie najlepiej włączyć się w proces edukacji. Szybko zorientowano się, że szkoła średnia, a nawet gimnazjalna, to zdecydowanie za późno. Postanowiono podjąć kroki już od najwcześniejszych lat edukacji – włączając się w kształcenie w szkole podstawowej i przedszkolach.
Od przedszkola do… pracy dostosowanej do potrzeb rynku pracy
Projekt Silesian Technopolia to szczytny, długofalowy cel na kolejne 20 lat. Główną jego ideą jest przygotowanie pracowników już w najwcześniejszym etapie edukacji – w przedszkolach. Do działań proponowanych przez Izbę Gospodarczą energicznie przystąpiło miasto. Na spotkaniu Krzysztof Dybiec podziękował całemu Wydziałowi Edukacji za zaangażowanie i współpracę. Doradca prezydenta do spraw oświaty opowiedział o działaniach Wydziału Edukacji, ukazując, w jaki sposób zajęcia prowadzone są na poszczególnych etapach kształcenia. Eugeniusz Ogrodnik poruszył temat zajęć z kreatywności w przedszkolach, nauki gry w szachy w klasach pierwszych szkoły podstawowej, nauki programowania, inkubatora drukarek 3D czy działań wspomagających doradztwo zawodowe w szkołach. Specjalista ds. oświaty podkreślił zainteresowanie ogniskiem pracy pozaszkolnej jako kierunku oczekiwanego zarówno przez pracodawców, jak i szkoły. Ogrodnik zwrócił również uwagę na istotę świadomego przygotowania do zawodu. Ważną rolę odgrywa tu także edukacja rodziców, którzy powinni pozwolić swoim dzieciom na rozwój w przyszłościowych kierunkach zamiast powielać schematy, do których są już przyzwyczajeni. W całym założeniu projektu Silesian Technopolia chodzi o działanie długofalowe, wymagające cierpliwości i konsekwencji.
Powiat wodzisławski współpracował z klastrem już wcześniej – podpisano m.in. porozumienie dotyczące współpracy starostwa ze szkołami. 13 grudnia współpraca ta została oficjalnie sformalizowana. Starosta powiatu wodzisławskiego podkreślił, że rolą samorządu jest wspieranie firm w poszukiwaniu pracowników. Ireneusz Serwotka zgodził się, że absolwent powinien być przygotowany do wejścia na rynek pracy i podziękował za przyjęcie do klastra, podkreślając że Starostwo Powiatowe jest zaszczycone możliwością dołączenia do projektu Technopolii Śląskiej.
Działania Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim oraz klastru technologicznego mają charakter innowacyjny. Do pomysłów, które w 2012 r. powstały a w 2014 r. zaczęły funkcjonować, Ministerstwo Edukacji dopiero się przymierza. Czy dobre praktyki w zakresie szkolnictwa i edukacji, można by było wprowadzić również w Raciborzu?
Ireneusz Burek