Jak wynika z samej nazwy, Powiatowy Dom Kultury miał w zakresie swojej działalności także wizytacje, koordynację i wspomaganie placówek kulturalno – oświatowych na terenie całego powiatu. Wspomnienia Krystiana Niewrzoła.
W PDK istniała również Powiatowa Poradnia Kulturalno – Oświatowa. W latach sześćdziesiątych prowadził ją śp. Anastazy Pomagajbo, były dyrektor teatru na Kresach Wschodnich. Jego żona w tym czasie kierowała działalnością świetlicy PSS „Społem” na ostatniej kondygnacji Domu Towarowego „Bolko”.
Pan Pomagajbo, mimo starszego wieku w pracy wykazywał wiele werwy i aktywności zawodowej. Wówczas PDK dysponował mikrobusem Nysa wraz z kierowcą, ale Pan Anastazy wolał wyjeżdżać w teren swoim wysłużonym już „garbusem”. Podziwialiśmy Go za wytrwałość w ciągłym remontowaniu tego starego pojazdu.
Kiedyś w porze letniej razem ze swoim współpracownikiem Kazimierzem Moskalem zabrał nas do swojego auta na wizytację do Wiejskiego Domu Kultury w Krzanowicach. W trakcie jazdy zauważyliśmy, iż w podłodze pod tylnymi siedzeniami jest duża dziura zakryta jedynie lekką płytą pilśniową.
Gdy dojeżdżaliśmy już wolno do budynku WDK, zerwała się linka z hamulca ręcznego, a nożny nie był sprawny. Wówczas jedynym ratunkiem było szybkie odsunięcie płyty na podłodze opuszczenie nóg przez dziurę na nawierzchnię wyboistej drogi i hamowanie obcasami butów. Udało się samochód zatrzymać tuż przed wejściem do placówki.
Pan Anastazy był bardzo zadowolony z tej ryzykownej sytuacji. Samochód nie uderzył w mur a nasze nogi były całe. Po wizytacji „garbus” pozostał na miejscu w warsztacie samochodowym, a my wracaliśmy do Raciborza autobusem PKS.
Ciąg dalszy nastąpi.
Krystian Niewrzoł
Zobacz także:
Ciekawa historia Powiatowego Domu Kultury. Wspomnienia… (część I)
Ciekawa historia Powiatowego Domu Kultury w Raciborzu (część II)
Doskonała pamięć autora i byłego pracownika PDK. Należy się uznanie władz miasta i powiatu.