Rusza nabór wniosków do programu bezpłatnych szkoleń w gminach „Ja w Internecie” – czyli jak bezpiecznie, mądrze, legalnie dogonić Europę. Celem Programu, skierowanego do dorosłych mieszkańców gmin jest zwiększenie ich umiejętności poruszania się w sieci, bezpieczeństwa w internecie i wzmocnienia pozycji na rynku pracy.
Fundacja Legalna Kultura rozpoczęła realizację programu „Ja w internecie”. Istotnym elementem szkoleń jest przygotowanie mieszkańców do korzystania z usług publicznych online (np. załatwianie spraw urzędowych, składanie wniosków o dopłaty dla rolników czy 500+), poruszania się w portalach społecznościowych czy wykorzystywania internetu we własnej działalności biznesowej. Gminy mogą ubiegać się o granty w wysokości do 150 tysięcy złotych, w programie nie jest wymagany wkład własny, a dla mieszkańców szkolenia są bezpłatne.
Do 30 czerwca 2018 wszystkie gminy w siedmiu województwach (śląskim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim) mogą składać wnioski o granty na sfinansowanie szkoleń dla dorosłych mieszkańców. Na realizację „Ja w Internecie” gminy mogą otrzymać grant w wysokości od 15 000 do 150 000 złotych. Gminy mogą składać wnioski samodzielnie lub w partnerstwie z organizacją pozarządową. Jeśli gmina nie dysponuje wystarczającą liczbą komputerów do przeprowadzenia szkoleń, może kupić je w ramach grantu, warunkiem jest dołączenie do wniosku oświadczenia o konieczności takiego zakupu. Po zakończeniu programu komputery zostają w gminie, można je przekazać szkole lub centrum kształcenia nauczycieli na jej terenie.
Dlaczego warto?
Dzięki programowi „Ja w Internecie” gmina wprowadzi mieszkańców w świat Internetu, pokaże, jak funkcjonują social media, jak załatwiać codzienne sprawy w sieci i kontaktować się za pomocą Internetu. Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat tworzenia stron internetowych, wykorzystywania Internetu we własnym biznesie, ochrony dzieci przed niepożądanymi treściami. Celem programu jest również zwiększenie dostępu mieszkańców do kultury, edukacji i informacji z legalnych źródeł. Tematy szkoleń są dopasowane do potrzeb mieszkańców. Gminy mogą wybrać trzy, spośród siedmiu, obszary tematyczne: Rodzic w Internecie, Mój biznes w sieci, Moje finanse i transakcje w sieci, Działanie w sieciach społecznościowych, Tworzenie własnej strony internetowej (bloga), Rolnik w sieci, Kultura w sieci.
Zanim rozpoczną się szkolenia dla mieszkańców, Fundacja Legalna Kultura przeszkoli lokalnych instruktorów (osoby z doświadczeniem dydaktycznym). Dzięki temu gmina stworzy lokalną kadrę instruktorską, która po zdobyciu nowych kompetencji będzie mogła prowadzić szkolenia także po zakończeniu projektu. Instruktorkami i instruktorami mogą być trenerzy, bibliotekarze, animatorzy, edukatorzy i nauczyciele. Kandydatów na instruktorów wskazywać będzie gmina.
Ja w Internecie, czyli kto?
W szkoleniach organizowanych w gminach mogą uczestniczyć dorośli od 25 roku życia, w tym osoby niepełnosprawne, wykluczone elektronicznie czy bezrobotne. Szkolenia dostosowane będą do stopnia wiedzy uczestników. Wnioski o finansowanie szkoleń w programie „Ja w Internecie” mogą składać wszystkie gminy z województw śląskiego, opolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
Zgłoszenie do programu i jego realizacja są niezwykle proste
Wnioskodawcy przesyłają wnioski grantowe za pośrednictwem strony internetowej oraz w formie papierowej na adres Fundacji Legalna Kultura. Wszystkie niezbędne dokumenty i szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie www.
oprac./A/