Remont zakończy się w przyszłym roku. Ideą przebudowy ulicy jest wizualizacja legendy, wedle której książę Racibor władający grodem nad Odrą podczas jednej ze swoich przejażdżek zakochał się w pięknej Ofce.
Rozpoczęła się rewitalizacja ul. Długiej. Przebudowa powinna zakończyć się najpóźniej we wrześniu 2019 r. Prace wykonuje firma Bruki Trawiński. Koszty remontu wynoszą ok. 3 mln zł.
Ideą przebudowy ulicy jest zwizualizowanie legendy „O pięknej pasterce i księciu z Raciborza”, wedle której książę Racibor władający grodem nad Odrą podczas jednej ze swoich przejażdżek zakochał się w pięknej Ofce. Plany młodych co do ożenku pokrzyżować miał złośliwy potwór – wilkołak Liczyrzepa, uprowadzając nocą ukochaną Racibora. Książę ruszając konno z odsieczą zastosował podstęp. Przywiązał koniom dzwonki, licząc na to, że Liczyrzepa weźmie je za barany. Plan się powiódł. Przerażoną Ofkę udało się uwolnić. Zakochani wzięli ślub i żyli długo i szczęśliwie.
Jako że legenda opowiada o zdarzeniach w grodzie nad Odrą, zdecydowano o pozostawieniu obecnego układu podwyższenia północnej części ulicy. Symbolizować będzie ona nadodrzańskie wały, natomiast niższa część ulicy rzekę Odrę. Wzdłuż całej Długiej ukryte w różnych miejscach zostaną dzwonki w formie mosiężnych odlewów i odcisków w nawierzchni, zawieszone na latarniach. Zadaniem pieszego będzie odszukanie wszystkich dzwonków. Informować o całym założeniu będą tablice zlokalizowane na początku i końcu ulicy.
oprac. /kp/
Czy naprawdę remont jednej ulicy po której nawet nie jeżdżą samochody musi trwać kilka miesięcy?
Godzinki lecą, a pieniążki płyną, wciąż do jednej brukarskiej firmy. A kiedy była ostatnia przebudowa tej ulicy?
przecież dopiero co był tam remont
Nie lenkajcie się – wybory już wkrótce. Rozliczymy wałki.