
Każda gmina może aplikować o kwotę do 60 000 zł na przedsięwzięcia zwiększające aktywność społeczną mieszkańców, związane z kulturą, turystyką i sportem czy zagospodarowanie miejsc publicznych.
Do 10 kwietnia sołectwa za pośrednictwem samorządów gminnych mogą składać wnioski w Marszałkowskim Konkursie „Inicjatywa Sołecka” w roku 2019.
O pomoc finansową ze środków budżetu województwa w ramach konkursu mogą ubiegać się sołectwa z terenu województwa śląskiego za pośrednictwem gmin w zakresie przedsięwzięć polegających na:
– działaniach zwiększających aktywność społeczną mieszkańców,
– działaniach w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,
– zagospodarowaniu miejsc publicznych w gminie istotnych z uwagi na dobro wspólne mieszkańców,
– tworzeniu warunków do rozwoju turystyki, krajoznawstwa i sportu.
Każda gmina może aplikować o kwotę do 60 000 zł.
W związku ze zbliżającym się terminem składania wniosków, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zorganizował w poniedziałek 1 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu spotkanie dla sołtysów oraz wójtów i burmistrzów gmin powiatu. Spotkanie rozpoczął wicestarosta Marek Kurpis. O zasadach pozyskiwania środków mówili Michał Woś – Członek Zarządu Województwa Śląskiego oraz Jerzy Motłoch – dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu na slaskie.pl/konkurs_inicjatywa_solecka.

fot. Starostwo Powiatowe
oprac. /kp/





![Śpiewamy światu. Świąteczny singiel Stasia Karonia z raciborskim akcentem [WIDEO] Śpiewamy światu. Świąteczny singiel Stasia Karonia z raciborskim akcentem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/stas-karon-ars.jpg)

![Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka nagrodziła najlepsze prace oparte na twórczości Juliusza Verne’a](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/konkurs-plastyczny-Podroze-z-Juliuszem-Verneem.jpg)
![Akcja „Podaj Prezent” na rynku w Raciborzu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/akcja-podaj-prezent.jpg)


![Raciborski PTTK na wycieczce w Wiedniu [ZDJĘCIA] Raciborski PTTK na wycieczce w Wiedniu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/pttk-raciborz-wieden-1.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)







