30 lat temu za oceanem wymyślili sposób na deszczówkę. Teraz Wrocław wprowadza pilotażowy program „Złap deszcz”, który będzie polegał na pokryciu 80% kosztów budowy deszczowego ogrodu, studni chłonnej czy instalacji zbierającej wodę z dachu.
Wiele miast na świecie boryka się z problemem spowodowanym przez wodę deszczową oraz drogim i często nieefektywnym systemem wodno-kanalizacyjnym. W ostatnich latach w Polsce nasila się również problem braku suszy w miesiącach letnich. Od wielu lat na świecie wdraża się zrównoważoną gospodarkę wody deszczowej. Tradycyjna gospodarka wodą deszczową polega na odprowadzaniu jej systemem rynien i kanałów. Takie podejście nie uwzględnia faktu, że woda deszczowa może być wartościowym zasobem, jeśli jej wykorzystanie zostanie uwzględnione podczas projektowania budynku lub terenu.
USA, rok 1991
W 1991 roku w Portland (USA) wdrożono program zrównoważonej gospodarki wodą deszczową, który polegał na zbieraniu i odprowadzaniu deszczówki z dachów, parkingów, ulic i innych powierzchni, by następnie wsiąknęła w grunt lub została zebrana do ponownego wykorzystania.
Ireneusz Burek