Raciborska biblioteka zachęca do odwiedzin dzieci i młodzież.
Jak co tydzień raciborska biblioteka dostarcza moc nowości, nie pomijając nikogo. Kolejne nowości dotarły do Eureki – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, a wśród nich między innymi nowa książka „Jeden hamak dla dwóch. Uczę się empatii” Shoshany Stopek z serii „Amberek”, która pomaga kształtować umiejętności społeczno-emocjonalne od najmłodszych lat.
Wszystkie nowości w zbiorach raciborskiej biblioteki znaleźć można na stronie www.biblrac.pl oraz w katalogu bibliotecznym: https://katalog.biblrac.pl/news.
Jaka piękna zima! Kicia Kocia i Nunuś – Anita Głowińska
Kicia Kocia i Nunuś lubią zimę i zabawy na śniegu. Razem z nimi mali czytelnicy zobaczą, jak wygląda zima w mieście, w parku, a także na wsi i w lesie. Co robią zimą zwierzęta? Co jedzą? W co zimą bawią się dzieci? Najmłodsi poznają odpowiedzi na te pytania, otwierając kolejne okienka z Kicią Kocią i Nunusiem.
Baśniowy atlas miejskich stworzeń – Marcin Przewoźniak
Oto najprawdziwszy w świecie miejski bestiariusz, pełen fantastycznych i realnych postaci, przedmiotów i budowli widzianych oczyma dziecka. Wszechobecne koty zamieszkujące swoje śpiulkokryjówki i lenioposłanka, które pilnują skarbów Miasta, lub ogromne, nieruchome blokozaury – kto jeszcze zamieszkuje ulice naszych miast? Marcin Przewoźniak doskonale poznał ich trasy i zwyczaje, a teraz zaprasza czytelnika w półbaśniową podróż po Mieście. Tam na każdym skrzyżowaniu spotykają się codzienność ludzi i sekrety ulic, placów i zaułków.
Książka Marcina Przewoźniaka to nie tylko spora dawka humoru, lecz także inspirowana dziecięcą wyobraźnią propozycja połączenia świata rzeczywistości i fantazji. Bo bez pomocy tej ostatniej trudno czasem zrozumieć Miasto!
Jeden hamak dla dwóch. Uczę się empatii – Shoshana Stopek
Urocze zwierzątka i ich problemy – pokazane poprzez zabawne, wzruszające historie i wyraziste, sugestywne ilustracje – pomogą dziecku zrozumieć emocje własne i innych, lepiej nad nimi panować, rozwiązywać konflikty i radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Kol ma wymarzony nowy hamak i szykuje się do wymarzonej drzemki. Nie może się doczekać spokojnego odpoczynku. Niestety jego sąsiad ma zupełnie inne plany. Al jest bardzo przejęty i zachwycony, że ma nowego sąsiada. Chce się z nim bawić, dzielić radością i sprawiać mu mnóstwo przyjemności. Ale Kol odtrąca wszelkie próby nawiązania kontaktu. Jest zagniewany, że sąsiad nie daje mu spokoju. Czy Kol zrozumie dobre intencje Ala i będzie umiał postawić się w jego sytuacji? Czy Al zrozumie, że Kol po prostu lubi ciszę i spokój? Czy oba misie koala okażą sobie EMPATIĘ i zostaną przyjaciółmi?
Operacja Płatki Śniegu – Jorn Lier Horst
Zbliża się czas świąteczny. Atrakcją miasteczka jest wystawa, na której mają być pokazane płatki śniegu – dzieło słynnej artystki sztuki szklarskiej. Okazuje się jednak, że ktoś połakomił się na te drogocenne dzieło sztuki. Zaczyna się walka z czasem, bowiem na otwarciu wystawy ma się pojawić sama artystka Ane Rimstad. Czy policja wpadnie na trop złodzieja, czy to zadanie dla Biura Detektywistycznego nr 2? A może i ty zabawisz się w detektywa? W rozwiązaniu zagadki pomogą ci wskazówki i pytania zawarte na prawie każdej stronie. Wspaniałej zabawy, miej oczy szeroko otwarte.
Tajemnica dancingu. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai – Martin Widmark, Helena Willis
Emocje sięgają zenitu, gdy do Valleby przybywa słynny zespół Errols grający do tańca. Wieczorny dancing w hotelu dostarcza mieszkańcom miasteczka niezapomnianych wrażeń. Następnego ranka okazuje się jednak, że z biura recepcji zniknęły pieniądze za bilety. Kto mógł je ukraść?
Kolejne tytuły serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” od lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów. W Polsce również cieszą się dużą popularnością. Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.
Co w brzuchu burczy – Jennifer Gardy
Poznawanie cudownego świata jelit wymaga odwagi!
Wszyscy jedzą i wszyscy robią kupę. Całkiem zwyczajne rzeczy, prawda? Jednak to, co wydarza się pomiędzy, jest dalekie od zwyczajności! Za sprawą układu trawiennego – zwanego również jelitami – właśnie tam dzieje się magia. Jak jedzenie zmienia się w paliwo? Czy naprawdę ważne jest to, co jemy? Co dzieje się z resztkami? Jak to możliwe, że kwasy żołądkowe nie wypalają nam dziur w brzuchu? Czy wszystkie bakterie są złe? Czy układ trawienny ma swój własny umysł, który może wpływać na nasz nastrój?
Miki podróżuje w czasie. Myszka Miki – Petrossi Fabrizio
Miki pracuje jako dziennikarz. Pewnego dnia dostaje szansę przeprowadzenia wywiadu z wynalazcami wehikułu czasu! Postanawia samemu wypróbować niezwykłą maszynę. Podczas wędrówki po epokach pozna słynnych ludzi, będzie ratował się przed piratami i spacerował po Srebrnym Globie, ale najbardziej utkwią mu w pamięci spotkania z natrętnym stworem o wielkich zębiskach! Czy Miki wyjdzie cało z niebezpiecznej podróży w przeszłość?
[Opisy książek pochodzą od wydawców]
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/