
Dwa spotkania warsztatowe poświęcone sztuce komiksu odbyły się w czasie ferii w raciborskiej bibliotece. Zajęcia prowadził Szymon Teluk.
Podczas zimowych Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprosiła dzieci i młodzież na warsztaty poświęcone sztuce komiksu. Zajęcia poprowadził Szymon Teluk – rysownik, ilustrator, karykaturzysta i wykładowca współpracujący z Ośrodkiem Postaw Twórczych we Wrocławiu.
Program obejmował dwa spotkania dostosowane do wieku uczestników. Pierwsze z nich, zatytułowane „Fabryka superbohaterów”, skierowane było do młodszych dzieci. Podczas warsztatów uczestnicy poznawali etapy tworzenia postaci komiksowej, od budowania jej charakteru i osobowości po projektowanie stroju, atrybutów i nadawanie wyjątkowych umiejętności. Dzieci samodzielnie opracowywały autorskie koncepcje bohaterów, rozwijając wyobraźnię i ucząc się podstaw narracji obrazkowej.
Drugie spotkanie przeznaczone było dla starszej grupy i koncentrowało się na sposobach przedstawiania emocji w komiksie. Uczestnicy analizowali, w jaki sposób za pomocą mimiki, gestu i kilku precyzyjnych linii można oddać radość, złość, zaskoczenie czy strach. Prowadzący zwrócił uwagę na znaczenie dymków dialogowych, onomatopei oraz elementów dynamiki, które nadają historii rytm i wyrazistość.
Jak relacjonuje bibliotek, oba warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem i aktywnym udziałem młodych twórców. Zajęcia stanowiły okazję nie tylko do doskonalenia umiejętności plastycznych, lecz także do rozwijania kreatywności, budowania opowieści i świadomego wyrażania emocji za pomocą obrazu.
fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/




![Młodzi czytelnicy z Raciborza na spektaklu „Tuwim dla dzieci” [ZDJĘCIA] Młodzi czytelnicy z Raciborza na spektaklu „Tuwim dla dzieci”](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-biblioteka-raciborz.jpg)

![O Tajlandii, Kambodży i Wietnamie w bibliotece w Markowicach [ZDJĘCIA] O Tajlandii, Kambodży i Wietnamie w bibliotece w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/Azja-Joanna-Lyko-Dominik.jpg)
![Trwa modernizacja minizoo w Arboretum Bramy Morawskiej [ZDJĘCIA] Trwa modernizacja minizoo w Arboretum Bramy Morawskiej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/minizoo-raciborz-arboretum-1.jpg)




![Seniorzy w centrum uwagi. Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] BIBLIOTEKA NIE oGRANICzA Karwina](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/BIBLIOTEKA-NIE-oGRANICzA-Karwina.jpg)





![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)


![Ferie pełne wyobraźni. Warsztaty z Ciocią od Klocków na Zamku Piastowskim [ZDJĘCIA] Ferie pełne wyobraźni. Warsztaty z Ciocią od Klocków na Zamku Piastowskim](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/zamek-piastowski-ferie-zimowe-cioca-od-klockow.jpg)
