Mniej środków PFRON na rzecz niepełnosprawnych

W roku 2009 w porównaniu do roku ubiegłego  mniej osób niepełnoprawnych będzie mogło skorzystać z pomocy w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

Każdego roku dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie ma obowiązek Radzie Powiatu złożyć sprawozdanie z działalności ośrodka. Dokument odzwierciedla działania PCPR w roku 2008. Działania PCPR skupiają się głównie na dwóch sprawach: po pierwsze, opieka nad dzieckiem szeroko rozumiana poprzez zapewnienie opieki w rodzinach zastępczych czy ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, po drugie, działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Zdaniem dyrektora PCPR Henryka Hildebrand, ubiegły rok był stosunkowo dobry.

- reklama -

 

Jednym z ważniejszych wydarzeń, na rzecz którego działania podjęto w ubiegłym roku – w bieżącym roku będzie uruchomienie placówki opiekuńczo-wychowawczej w Kuźni Raciborskiej. Placówka powinna ruszyć we wrześniu. W placówce znajdzie schronienie około 20 dzieci. 

 

Nieco gorzej rysują się w bieżącym roku działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Są ograniczenia środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.  Na sesji Rada przyjęła uchwałę w sprawie określenia zadań z zakresu rehabilitacji osób niepełnoprawnych oraz wielkości środków PFRON przeznaczonych na realizację tych zadań w roku 2009. 

 

Środki są zdecydowanie mniejsze niż w roku 2008. – Mniej osób będzie mogło skorzystać z pomocy. Działania na rzecz osób niepełnosprawnych staraliśmy się podzielić na te, które są niezbędne, jak dofinansowania do wózków inwalidzkich, do pieluchomajtek, czy też innych środki  służące do rehabilitacji. Mamy świadomość, że wózek jest dużo bardziej potrzebny niż komputer. Zmniejszono również wydatki na sport, kulturę, rekreację osób niepełnosprawnych – podkreśla dyrektor PCPR.

 

W 2008 roku, podobnie jak w latach poprzednich, PCPR prowadziło akcje promującą ideę rodzicielstwa zastępczego. – W 2008 roku udało się nam zjednoczyć siły razem z Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka "Tęcza". Wspólnie realizowaliśmy program "Powalczmy o uśmiech dziecka". W ramach tego programu było szereg działań na rzecz rodzin zastępczych i promocji idei rodzicielstwa zastępczego. Zwiększenie liczby kandydatów związane jest z tymi działaniami. Dziesięć osób wyraziło gotowość do pełnienia funkcji rodziny zastępczej,  w  tym są 4 małżeństwa i 2 osoby niepozostające w związku. Te osoby zostały przygotowane do pełnienia funkcji – mówi Hildebrand.

 

W bieżącym roku PCPR po raz drugi w dziesięcioletniej  historii zmieni siedzibę. Od czerwca jego siedziba będzie się znajdowała w dotychczasowym budynku starostwa przy ul. Klasztornej 6. – Jest to zmiana na lepsze dla osób, które korzystają z ośrodka, lokalizacja w centrum miasta jest na pewno ułatwieniem – podkreśla dyrektor.   

 

KJ/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj